Křivky v interiéru se skandální příchutí

Židle a stoličky se zúžením uprostřed, známým jako „vosí pas“ jsou v interiéru velmi oblíbené. Málokdo ale ví, kde se jejich obliba vzala. A je to povídání opravdu zajímavé, ve kterém nechybí šikovný fotograf a politik, jak jinak s milenkou.

Když v roce 1955 představil uznávaný architekt a nábytkový designér Arne Jacobsen (1902 – 1971) svou novou židli s názvem Series 7, netušil, jak úspěšné dílo vlastně stvořil. Elegantní tvary židle vyrobené z jednoho kusu dýhy díky tehdy unikátní metodě napařování, jejíž opěradlo se směrem k podsedáku elegantně zužuje, zaujaly celebrity i vlivné osobnosti.

Líbila se i fotografovi Lewisovi Morleymu, který na ní nafotil akty striptérky Christine Keeler, která byla zároveň milenkou britského politika Johna Profuma. Když se celá aféra provalila, obletěly fotky Christine a židle Series 7 celý svět a poptávka po tomto unikátním kousku nábytku se značně zvýšila. A vůbec nevadilo, že Morley nepoužil při fotografování originál, ale levnou kopii z výprodeje.

Stolicka_z_masivniho_dreva_[136]_1200

Elegance ladných křivek fascinuje i dnes

Židle Series 7 se vyrábějí i dnes, po více než 60 letech od svého vzniku. Jejich nákup by vám ale hodně provětral peněženku. Hravost zužujících se vosích linií a čistotu tvarů ale můžete do svého interiéru vnést i jinak. Například INDAH 2 – stolička z masivního dřeva suar podtrhuje eleganci nápaditého designu vzdušnými a neotřelými tvary.

Pokud chcete do hlavní role svého obývacího pokoje nebo ložnice obsadit raději jedinečnou strukturu a krásu přírodního dřeva, bude se vám líbit AKAR – stolička vyrobená z křenů teakového stromu. Sesazení jednotlivých kusů navíc zvýrazňuje rafinovanou eleganci původního tvaru, ve kterém hraje „vosí pas“ jednoznačně prim.

Nechte se okouzlit elegantními liniemi nábytku z masivu a zpestřete díky nim svůj interiér. Určitě nebudete litovat.