Léto se blíží – jak si zpříjemnit bydlení?

První vlaštovky v podobě extrémně teplých dní začínají předznamenávat, co nás asi v následujících měsících čeká. Letos ale nemusíte být otroky nesnesitelného počasí, připravte se na něj s předstihem.

Základem příjemného vegetování v chladném bytě je zamezení vstupu slunečních paprsků do jeho místností. To se snadněji řekne než udělá. Větrat je třeba brzy ráno, poté okna zavřít a dobře zatemnit.

Zatemnění, které zabrání přehřívání oken

A čím? Nejvhodnější jsou pro tento účel žaluzie. Díky své blízkosti k okennímu sklu spojené s vytvářením vzduchových kapes, částečně brání přehřívání okenních skel, která nakumulované teplo dále posílají do místnosti.

Ještě efektivnější jsou v tomto ohledu žaluzie venkovní, které si ale ne všichni majitelé bytů a domů mohou dovolit. Problém někdy nastává s péčí o domácí květiny. Těžko po nich můžeme chtít, aby dobře rostly a prospívaly, když je od brzkého rána nutíme pobývat v šeru. Tady se osvědčily žaluzie nebo rolety na dálkové ovládání s časovačem. Zatímco vy odcházíte do práce před šestou, časovač se spustí až před devátou, takže rostliny získají pro svůj optimální vývoj více světla.

Podlahové topení a jeho výhody

Jako další důležitý prvek doporučujeme podlahové vytápění. Možná to zní jako paradox, ale hned vás vyvedeme z omylu. Kromě nesporných výhod v podobě nižších nákladů na vytápění, pohodlí a nulového víření jemného prachu stoupajícího s teplým vzduchem, můžete dát podlahovému topení i ještě jednu další.

Při napojení na vhodné čerpadlo lze totiž jeho prostřednictvím v létě podlahu naopak ochlazovat a snižovat tak teplotu v místnosti hned o několik stupňů. Nejde o nijak technologicky náročné řešení. Jedinou podmínkou jsou dostatečně kvalitní použité materiály a konzultace s výrobcem. Ne všechna podlahová topení jsou totiž pro tuto funkci uzpůsobena.