Letos interiérům vládne Very Peri. Jaká je barva roku 2022?

Každým rokem zavládne ve světě interiérového designu zbrusu nová barva. Letošní rok patří sympatické modrofialové s velmi zajímavými účinky. O tom, že se žezla ujme tón s názvem Very Peri, jako obvykle „rozhodli“ autority z Pantone Color Institutu. Proč se do barvy roku 2022 zamilujete na první pohled – a kde všude ji můžete využít?

 

Teplejší odstín modré nenajdete

Na Very Peri je na první pohled něco jedinečného. Možná by se takto dalo smýšlet o každém jednotlivém tónu, ovšem právě tato modrofialová barva nosí přívlastek nejteplejší modré v barevném spektru. A díky velkému podílu červené získala fialový nádech.

Volba odborné poroty Pantone Color Institute nepadla na Very Peri náhodou. Barva není „pouze“ harmonická, jemná a univerzální, podle komisařů doslova hýří optimismem, kterého je v současné době zapotřebí více, než si dokážeme představit. Další důvod je ryze praktický – malíři Hradec Králové z řemeslnického cechu EKOMPLEX vyzdvihují, že si odstín dobře rozumí s mnoha dalšími barvami. Jeho kombinovatelnost je vskutku impozantní, a právě proto najde v oblasti interiérového designu velmi pestré využití.

 

Opatrnost není na místě

Titulem barva roku se většinou honosí odstíny, které se využívají jako akcentové. Interiér se díky nim rozzáří, ale na druhou stranu se to s nimi nesmí přehánět. V případě Very Peri však jindy příhodné „všeho moc škodí“ neplatí. Tón je natolik jemný, že nevypadá špatně ani na větších plochách.

Co se týče využití v konkrétních místnostech, již v úvodu jsme nastínili univerzálnost odstínu. Very Peri se využívá při malování bytů, ale hodí se také do kancelářských a komerčních prostorů. Harmonizuje, uklidňuje a podporuje koncentraci – díky těmto účinkům pravděpodobně zůstane v hledáčku milovníků bytového designu několik dalších let.

Very Peri přitom nesluší pouze stěnám. Hodí se i na jiné nosné prvky včetně bytového textilu a nábytku. Textilní rolety, závěsy, ale třeba i sedací souprava v modrofialovém provedení udělá z obyčejného bydlení neobyčejně atraktivní záležitost. Podlaháři Jihlava z EKOMPLEXU ji sice nedoporučují jako ústřední barvu podlahové krytiny, ovšem podotýkají, že může vypadat skvěle na kusovém koberci s dlouhým vlasem.