Magnetické separátory usnadňují výrobu

V průmyslové výrobě se používá mnoho surovin, které je potřeba různě zpracovat, vyčistit, přesypat či smíchat s jinou surovinou, dovézt k místu zpracování a teprve poté lze ze základní suroviny začít vyrábět finální produkt.

Než však dojde k výrobě, musí se ze všech surovin odstranit případné kovové kontaminanty, které by mohly způsobit velké problémy. Ručně to udělat nelze, tedy nelze v rozumné době a nákladech, jedinou možností by totiž bylo danou surovinu přesýpat či přelívat přes sítko, což je nereálné. Přesto se však separace kovů provést musí, aby se předešlo všem rizikům. Do výrobní směsi se mohou dostat kousky drátů, kovové špony či piliny nebo kovový prach a třeba v potravinářském průmyslu můžou tyto částečky způsobit vážné problémy. K separaci slouží automatické magnetické separátory, které všechny nečistoty a kovové částečky zachytí. Typů separátorů je několik a rozdělují se podle toho, pro jaký typ směsi a její zpracování se má použít.

Velmi často používané suroviny jsou sypké. V potravinářství různé prášky a krystaly, v chemickém průmyslu různé absorpční materiály nebo výroba keramiky a další suroviny v mnoha dalších odvětvích průmyslové výroby. Pro sypké směsi s potřebou odstranit i velmi jemné částečky kovových nečistot do velikosti 5 mm se používají oboustranné magnetické odlučovače, díky kterým se směs čistí bez nutnosti přerušování. Směs separátorem propadává a případné kontamináty jsou zachyceny na magnetické tyči.

Jiné typy magnetických separátorů se používají pro gelové nebo tekuté suroviny a jiné typy například pro suroviny, které jsou při vykládce přepravované z cisterny pomocí stlačeného vzduchu. Pro každou průmyslovou výrobu se najde vhodný typ který pomůže uchovat suroviny čisté a ulehčí tak práci při dalším zpracování