Jak vznikají věci s potiskem?

Setkáváme se s nimi téměř denně, ale málokdy se zamyslíme, jak vlastně vznikly. Trička s barevnými obrázky, hrníčky s vtipným sloganem nebo třeba kryty na mobil. Jak se na ně dostane potisk?

Ve většině případů je hotový produkt, na který se tiskne. Určitá část hlavně textilních produktů vzniká obráceně, tedy nejdříve se potiskne látka a z té se pak šije. Častěji se ale na již ušitý nebo vyrobený produkt natiskne požadovaný motiv. Velkým pomocníkem je profesionální termolis, který na danou věc vybraný motiv natiskne pod vysokou teplotou a tlakem, případně využívá technologii sublimace. Díky tomu je tak možné tisknout nejen na textil nebo hrníčky, ale třeba i talíře, obaly na notebook, puzzle, podložky pod myš a mnoho dalšího.

Technologie termotransférového tisku je velmi oblíbená pro potisk textilu, neboť umožňuje různé možnosti úprav, dotisků a personifikace samotných motivů. Z folie určené právě pro termotisk se vyřeže daný motiv a ten se pak pomocí lisu aplikuje na textil. K vyřezání motivu slouží řezací plotr s příslušenstvím, který je naprogramovaný přes počítačový program a vyřeže jakýkoliv motiv mu zadáte. Pro zjednodušenou představu využívá stejné schéma, jako byste si z papíru chtěli motiv vystřihnout nůžkami, je tak možné si potisk přesně navrhnout a kombinovat jednotlivé barvy přes sebe tak, abychom získali výsledný motiv podle svých představ. Ideální jsou různé nápisy, tvary a symboly.

Motiv vhodný pro potisk samozřejmě vždy někdo musí vymyslet a poté graficky zpracovat, aby lisy dostaly správné informace, co a jak tisknout, v jakých barvách a jak veliké. Podle potřeby lze i nastavovat teplotu a interval, po kterou je potisk lisován na daný produkt. Výsledkem jsou pak právě různé věci s barevnými potisky, které denně potkáváme při běžných činnostech.