Malování podle čísel si získává děti i dospělé. Už jste ho zkusili?

Člověk je tvor kreativní, ostatně tím se také odlišuje od zvířat. Ne všichni z nás máme stejné umělecké cítění, ale všichni máme vlastní nápady na tvorbu a jsme schopní vymýšlet zajímavé věci. Největší radost nám pak udělá, když výsledek stojí za to. A malování podle čísel přináší krásné výsledky, i když nejste zrovna Picasso.

Díky malování podle čísel si opravdu každý dokáže stvořit své vlastní umělecké dílo. Na finálním produktu přitom není poznat, že jste jej nenamalovali sami od sebe, ale využili pomoc v podobě očíslovaných políček.

 

Jaký je princip malování podle čísel?

Obrazy podle čísel nakreslíte podobně, jako když jste si jako malí vymalovávali omalovánky. Dostanete plátno, na kterém je předkreslený motiv, přičemž celý motiv je rozdělený na políčka, jež vybarvujete různými barvami. Jakými? To je v každém políčku naznačené. V každém se totiž nachází malé čísílko příslušící dané barvě.

Obrazy malování podle čísel se pořizují jako sady, v jedné sadě dostanete vše, co pro zhotovení obrazu potřebujete – tedy plátno s předkresleným motivem, samotné barvy příslušící k danému obrazu a číslům, štětce a předlohu, abyste viděli, co vlastně malujete. Sady se dají zakoupit i s rámem na plátno, pokud si chcete vyzkoušet malování jako pravý umělec se vším všudy. Samozřejmě je ale možné si plátno pouze položit na stůl a po zhotovení obrazu s ním naložit tak, jak se vám bude líbit.

 

Není to až tak jednoduché, jak se zdá

Jak může být malování podle čísel pro dospělé, když se to celé jeví jako dětské omalovánky? Nenechte se zmýlit. Pokud zastáváte tento názor, nejspíš jste ještě žádný ručně malovaný obra z podle čísel neviděli. Obtížností má tato kreativní činnost do dětských omalovánek opravdu daleko.

Obraz malování podle čísel může mít různou obtížnost, zpočátku je samozřejmě vhodné začít od těch jednodušších a pak postupovat ke složitějším. Složité obrazy mají opravdu velmi malá políčka a mnoho barev.

V různých e-shopech můžete narazit na trošku rozdílné značení stupňů náročnosti. Jeden z nejznámějších prodejců sad pro malování podle čísel, Zuty.cz, rozlišuje pět stupňů obtížnosti:

Velmi snadné: Obrázky vhodné i pro malé děti, které nemají vyvinutou jemnou motoriku, či pro seniory, již nemají tak pevnou ruku. Tvary bývají větší a pravidelné.

Snadné: Vhodné pro školáky, stále bez větších záludností. Hodí se také pro dospělé, kteří si chtějí poprvé tohle malování vyzkoušet.

Střední: Hodí se pro dospělé začátečníky, již se nebojí ručních prací a mají trpělivost. Pro děti už jsou příliš náročné, nejspíš by ztratily zájem. Plochy jsou menší, kroutí se a prolínají.

Složité: Už jste malování obrázků podle čísel vyzkoušeli a bavilo vás? Na podruhé můžete zvolit složitější motiv. Budete se muset soustředit, čeká vás hodně malých plošek.

Velmi složité: Tahle kategorie je pro opravdové mistry, kteří se nebojí plošek o velikosti několik milimetrů. Je nutné střídat techniky a štětce. Výsledek však nerozpoznáte od díla umělce.

 

Proč je malování podle čísel tak oblíbené?

Pokud jste jej ještě sami nevyzkoušeli, už jste o něm minimálně aspoň slyšeli. O malování podle čísel se mluví všude a možná i někdo z vašich blízkých má doma obraz namalovaný podle čísel – jen jste to nepoznali. Ale proč je tahle kreativní činnost tak populární? Důvodů existuje vícero.

Je příjemné umět malovat. Malovat se může naučit skoro každý, ale chce to opravdu spoustu času, trpělivosti, zkoušení, učení se. S malováním podle čísel je vše jednodušší. Bez velké přípravy vytvoříte malbu, na niž jste na konci právem hrdí.

Rozvinete svou kreativitu. Kreativní jsme od narození, avšak čím více tuto vlastnost podněcujeme, tím více se rozvíjí. Malování podle čísel kreativitu rozhodně podpoří, přitom vás ale vede, takže se nemusíte bát, že by výsledek nestál za to.

Zastavíte se. Doba je uspěchaná, čas od času je však nezbytné se zastavit a udělat si chvilku sám pro sebe, respektive pro nějakou klidnou činnost. Věřte, že obraz malování podle čísel vás přiměje zapomenout na starosti všedních dnů. Na chvíli se přenesete do jiného světa, kde pro vás budou existovat jen barevná políčka.

Vytvoříte si dekoraci. Výsledkem vašeho několikahodinového snažení bude obraz hodný vystavení. Pověsíte si ho třeba do ložnice, do obýváku, nebo někomu darujete. O umístění byste ostatně měli přemýšlet už ve chvíli, kdy vybíráte motiv obrazu.

Vyplavíte endorfiny. Po hodině či půlhodině malování podle čísel se budete cítit vnitřně odpočinutí, veselí, šťastní. Je krásné vidět, jak vám něco vzniká pod rukama.

Zvládne ho každý. Díky různým obtížnostem se do malování podle čísel mohou pustit děti i dospělí, také důchodci. Jde o cenově dostupnou zábavu, předkreslená plátna na malování nejsou cenově nedostupná. Spolu s plátnem navíc dostanete i barvy a štětce, takže nemusíte dále nic shánět a řešit.

Pustíte se do toho? Ne tak rychle. Nejdřív byste se měli informovat, jak správně začít.

 

Jak správně malovat podle čísel?

K nějakému výsledku určitě dojdete, ať už začnete jakkoliv. Dobré je ale předem vědět, jak byste správně měli postupovat.

V prvé řadě si rozbalte celou sadu. Podívejte se na obraz i na barvy, omrkněte, zda sedí čísla plošek s čísly barev – v krajním případě by se mohlo stát, že vám v obchodě přibalili špatné barvičky. Míchají se vždy na míru, a proto se může vloudit chybička. Barvy si dál sami už nijak neředíte, jsou připravené v kelímcích. Prohlédněte si i štětce, ty širší budou na větší plochy, ty úzké na menší.

Dále byste si měli stanovit strategii. Neexistuje žádná nejlepší, každému vyhovuje něco jiného. Můžete:

Seřadit si barvy podle čísel a začít od prvního po poslední. Danou barvou vždy vymalujete všechny plochy, takže máte vždy otevřenou jen jednu nádobku a nehrozí vysychání. Také nemusíte často vymývat štětec. Bohužel ale hrozí rozmazání barvy, která je na ploškách po celém plátně.

Udělat to samé jako v bodu jedna, ale místo podle čísel jít podle odstínů barev – od nejsvětlejší k nejtmavší. Usnadníte si vymývání štětce.

Začnete z levého horního rohu a pokračujete k protilehlé straně plátna. Zamezíte tím rozmazávání barev rukávem, kromě toho vám z jedné strany vzniká celý obraz, takže dříve vidíte kus výsledku. Na druhou stranu musíte daleko častěji vymývat štětec, i spotřeba barev je tím vyšší. Co když barva dojde? Normálně by se to stát nemělo, v kelímcích dostanete dostatečné množství. V Zuty.cz však nabízí, že pokud vám dojde, stačí se domluvit e-mailem a oni vám zdarma zašlou další kelímek.

Kterou strategii zvolíte? Je to na vás. Příště možná vyzkoušíte zase jinou a uvidíte, co vám nejlépe sedne.

Co byste si dále měli připravit? Určitě si ukliďte pracovní prostor. Budete-li malovat na stole, dejte na něj noviny, ať se neumaže. Jestliže máte malířský stojan, dejte noviny či malířskou folii na podlahu. Usnadníte si úklid. Po ruce byste měli mít sklenici nebo misku s vodou pro vymývání štětců. A důrazně se doporučuje plátno natáhnout do rámu, bude se vám na něm kreslit mnohem lépe – pokud jste si ho tedy s rámem již neobjednali.

A ještě jedna rada na závěr. Nezapomeňte si nachystat také sklenku vína, šálek kávy nebo třeba něco dobrého na mlsání. Malování čísel totiž lidi tolik baví proto, že si ho užívají. Dopřejte si relax, uvolněte se, pusťte si příjemnou hudbu a z celého procesu malování si udělejte zážitek.

 

Víte, že si můžete namalovat i vlastní fotografii?

Obrazy pro malování podle čísel se dají sehnat s nejrůznějšími motivy. Mezi ty nejoblíbenější patří například krajiny, zvířátka, květiny nebo třeba motiv Malého prince či Zaklínače. Vy si ale můžete nechat zhotovit naprosto unikátní obraz podle vaší fotografie.

Ostatně obraz podle vlastní fotografie najdete v e-shopu Zuty.cz na prvním místě mezi nejoblíbenějšími motivy. Převést do obrazu lze libovolnou fotku – skupinové foto, zátiší, portrét, celou postavu atd. Fotka musí být dostatečně ostrá, ve vysokém rozlišení a detaily by neměly být ve stínu. Nejste-li si jistí kvalitou fotky, konzultujte ji přímo s odborníky, kteří budou obraz vyrábět.

Plátna z vlastních fotografií se vyrábí ve velikostech 40×50 cm nebo 80×100 cm, plátno lze nechat vypnout na rám. Ne vždy platí, že čím větší, tím lepší. Třeba pro portrét jednoho obličeje je vhodnější menší rozměr, naopak pro skupinu lidí se sluší vybrat plátno větší. Budete-li chtít fotku nějak upravit, například oříznout, stačí to připsat k objednávce. Grafik neumí zázraky, a pokud dodáte opravdu špatnou fotografii, nepůjde z ní vytvořit dech beroucí obraz. Drobné úpravy pro vylepšení fotky však zvládne.

 

Takže jak s malováním podle čísel začít?

V prvé řadě si vyberte motiv s ohledem na to, co máte rádi, a také na to, kam si budete přát výslednou malbu umístit. Nezapomeňte se dívat na obtížnost motivu, rozhodně si na začátek nevybírejte nic přehnaně složitého, jenom by vás to znechutilo a do malování byste neměli moc chuť.

Až vám plátno dorazí, nezbývá než si uklidit prostor pro malování, najít trochu volného času a malování si užít. Obraz nenamalujete najednou, budete ho mít rozpracovaný určitě několik dní, možná týdnů, podle toho, jak často si najdete chvilku. Zamiřte rovnou na Zuty.cz a vyberte si svůj první obraz!