Máte zahradní domek? Připravte ho na zimu

Zahradní domky jsou dnes již běžnou součástí zahrad či dvorů. Plní mnoho funkcí, od pomocníků při zahradních pracích až po místo k rekreaci či dokonce soukromou zahradní saunu. Nicméně pomalu přichází zima, a to je také časem, kdy byste váš zahradní domek měli na toto období připravit.

 

Ukliďte a opravte nedostatky

Tím, že se rozhodnete svůj zahradní domek připravit na zimu si nejen usnadníte práce opět na jaře, ale také se ujistíte, že je vše v pořádku. Protože během využívání domku během sezóny mohlo dojít k nějakým poškozením, a ty je nejlepší opravit ihned, jinak by se mohly časem zhoršit. Tak si budete moci zimu vychutnat s vědomím toho, že váš zahradní domek je v pořádku a na jaře na vás nebude čekat žádné nemilé překvapení.

Co byste měli udělat jako první je, že byste svůj zahradní domek měli vyklidit. Vyberte všechno ven a zbavte se věcí, které jsou nepotřebné nebo je nevyužijete. Pokud zahradní domek vypracete, snadněji se vám budou nacházet případné nedostatky či poškození. Pokud na nějaké narazíte, určitě je hned odstraňte či opravte. Pokud svůj zahradní domek využíváte i na uskladnění nářadí či motorových zahradních pomocníků, věnujte pozornost i jim. Vyčistěte je a z motorových pomocníků, například sekačky, vyprázdněte nádrže. Nářadí můžete případně na zimu zakrýt dekou či plachtou, aby na něj nesedal prach.

 

Zkontrolujte exteriér

Zahradní domky si zkontrolujte i zvenku. Prohlédněte stěny domku, jeho střechu a pokud má váš zahradní domek i terasu, zkontrolujte i tu. Zaměřte se, zda váš domek nemá ve stěnách nějaké trhliny či díry, nebo zda není případně dřevo napadené plísní nebo houbami. Snažte se všechny nalezené nedostatky napravit co nejdříve, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.

 

Zvažte zateplení

Pokud zvažujete, že byste svůj zahradní domek chtěli využívat i během zimního období, v tomto případě je na místě zajistit jeho zateplení. Samozřejmě i v případě celoročního využívání domku je vhodné jej před zimou uklidit a opravit nedostatky. Zateplete stěny a také střechu domku. Na to, abyste zahradní domek mohli využívat i během studených zimních dní, bude třeba zajistit si do něj i zdroj tepla. Osvědčeným způsobem je využívání elektrického ohřívače.

 

Zazimujte i květiny

Pokud vám terasu domku zdobí rostliny, květiny či bylinky, při zazimování byste neměli zapomínat ani na nich. Některé rostliny jsou mrazuvzdorné, a tak je nemusíte přenášet do teplejších prostor. No při těch, které mrazivé dny až tak dobře nesnášejí, ujistěte se, že je umístíte na teplejší místo. Pokud využíváte zahradní domky i během zimy a bude zateplený, můžete je jen přesunout dovnitř.

Zahradní domky jsou spolehlivými pomocníky do zahrady a také místem k odpočinku či relax. Na to, aby váš zahradní domek přežil zimu bez újmy byste mu před tímto obdobím chladných dnů měli věnovat patřičnou pozornost. Připravte si svůj zahradní domek na zimu zodpovědně a na jaře vás nic nemile nepřekvapí.