Na co se ptát při koupi postele, matrace a roštů?

Zařizujete nebo renovujete svou ložnici? Výběr matrace, roštů popřípadě celé postele není lehkou úlohou, zvláště pak, když se musí zohlednit tolik aspektů. Jaké jsou nejčastější otázky zákazníků? Pojďme se podívat na nejčastější dotazy, které si zákazníci před nákupem kladou a třeba v nich naleznete své odpovědi.

 

Jakou matraci si mám vybrat?

Tato otázka patří k těm nejzásadnějším. Obchod disponuje celou řadou modelů s odlišnými charakteristickými vlastnostmi. Vás, jako zákazníka bude nejvíce zajímat tvrdost matrace. Nyní zapomeňte na tuhost předchozí matrace a vybírejte podle své váhy a způsobu ležení. Čím vyšší váhu máte, tím vyšší tuhost matrace požadujte.

 

Jakou matraci mám vybrat pro děťi?

Děti patří do specifické kategorie. Kvalita spánku je důležitá i u našich nejmenších. Ti na rozdíl od dospělých ve svých lůžkách rostou a vyvíjejí se, proto je správný typ matrace možná ještě důležitější. Nesmíme vybírat matrace se specifickými zónami, děti se v noci překulují a cestují. Matrace pro děti vybíráme především podle její tvrdosti, pevná opora je zde nejdůležitější. Při výběru sáhněte po polyurethanové (studené) pěně se střední až vyšší tuhostí.

 

Co je to zdravotní matrace?

Pojem zdravotní matrace se u nás používá velmi často mylně. Za zdravotní matrace můžeme považovat jen takové produkty, které mají řádné osvědčení a závazné rozhodnutí z akreditovaných zkušeben. Jasným ukazatelem je snížená sazba DPH. Často mohou být jako zdravotní označovány matrace, které mají požadované ortopedické a materiálové vlastnosti doložené výrobcem, nevztahuje se na ně ale snížená sazba DPH. Ve skutečnosti se tak jedná o velmi kvalitní ortopedické matrace. 

 

Je pro mě důležitý i polštář?

Polštář je nedílnou součástí kvalitního spánku. Bez odpovídajícího polštáře a následnou oporou hlavy bude váš spánek nekvalitní i s dobrou matrací. Polštář dokáže tlumit bolesti, chrápání i poruchy spánku. V případě polštáře se zaměřte na správný tvar podle Vaší oblíbené polohy spánku a nezapomeňte také na jeho správnou výšku, aby plnil svou funkci, jak má.

 

Jak si mám vybrat postel?

Postel má mnohem delší životnost než matrace a jelikož v ní trávíme třetinu svého života, musíme být pečlivý i při jejím výběru. Nejdůležitějšími komponenty zůstávají matrace a rošt, u postele dbejte na dostatečnou délku, tak aby alespoň o 10cm přesahovala spáče a výšku okolo 40 až 50 cm. Pro starší osoby klidně i 60cm. Co se týká provedení a designu, záleží jen a jen na Vás, čemu dáte přednost – masivní dřeviny jsou teplým přírodním materiálem, čalouněné postele dokáží podtrhnout moderní interiér ložnice. V široké nabídce výrobců jistě najde každý pro sebe to pravé.