Na co se soustředit při změně zdravotní pojišťovny?

Zvyk je železná košile. Přesto existují věci, které se nevyplatí udržovat pouze ze zvyku nebo pohodlnosti. Řadíme do nich například to, u které zdravotní pojišťovny jste vedeni. Jak se zorientovat ve stávající nabídce a zvolit tu, která je pro vás nejideálnější?

 

Od roku 2012 funguje v České republice celkem sedm zdravotních pojišťoven. Všechny jsou ze zákona pověřeny výběrem povinného všeobecného zdravotního pojištění, z něhož je pojištěnci zároveň hrazena lékařská péče. Mohlo by se proto zdát, že na výběru tolik nezáleží – vzhledem k tomu, že jejich hlavní úkol je prakticky stejný, nemají samotné pojišťovny přeci tolik možností, jak se od sebe odlišit. Není tomu zcela tak. Každá z nich totiž k základnímu pojištěneckému standardu nabízí i řadu bonusových programů a skvělých výhod.

 

Na co se při výběru hlavně zaměřit?

Klíčovým kritériem pro výběr je jednoduchá dostupnost lékařské péče. Vaši lékaři, stejně jako zdravotnická zařízení, která pravidelně navštěvujete, by měli mít s danou pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Často mají lékaři smluvní vztah uzavřený se všemi sedmi dostupnými pojišťovnami, nicméně to neznamená, že tak je to vždycky. V tomto případě je třeba mít na paměti, že vám pojišťovna provedený zdravotnický výkon neuhradí.

 

To, která zdravotní pojišťovna vámi bude nejsympatičtější, je do značné míry individuální. Záleží zejména na vašich osobních potřebách, preferencích a stylu života. Rozdíl také je, jestli jste mladý student, maminka s malým dítětem nebo osoba se specifickým zdravotním omezením.

 

Každá pojišťovna nabízí všemožné bonusové balíčky. Nejčastěji se jedná o nadstandardní preventivní vyšetření či očkování nad rámec základního pojištění, příspěvky na léčebné ozdravné pobyty, možnosti volnočasového a sportovního vyžití nebo slevy u obchodních partnerů. I když mohou některé výhodné nabídky vypadat velmi lákavě, dbejte na to, aby byly prakticky využitelné právě pro vás a vaše životní nároky. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR připravila mimo jiné i celé preventivní akce pro různorodé skupiny klientů – na své si přijdou děti, studenti, ženy, těhotné i kojící matky, muži, senioři, ale také třeba dárci krve či osoby s exémem.

 

Jak změna zdravotní pojišťovny probíhá?

Podle zákona je možné zdravotní pojišťovnu změnit jednou do roka, změnu je přitom třeba oznámit minimálně půl roku dopředu. Výpověď tedy musíte podat do 30. června 2015, abyste byli od 1. ledna 2016 následujícího roku klientem u nové pojišťovny. Než se pro tento krok zcela rozhodnete, měli byste mít jasno v tom, jaké jsou vaše požadavky a co od pojišťovny ve skutečnosti očekáváte. Pouze tak bude provedená změna radikální a do vašeho života přinese zlepšení v podobě zajímavého spektra výhod, které odpovídají vašim potřebám a zájmům. Samotný přestup už může být jen formalita – ke Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra ČR se můžete přihlásit prostřednictvím snadného on-line formuláře na webových stránkách www.211.cz, to vše bez potřeby zdlouhavého a úmorného úřadování.