Zatočte s jarní únavou!

Získat potřebnou energii pro svůj domov je dnes díky levným dodavatelům velmi snadné, ale kdo dodá energii vám? Pokud pociťujete příznaky jarní únavy a chcete se jich rychle zbavit, tak je přesně pro vás určen tento článek, který jsme připravili ve spolupráci s dodavatelem energií LAMA energy.

Jarní únava není žádným výdobytkem moderní doby, ale naprosto přirozenou věcí. V zimě slabě svítí slunce, máme nedostatečný přísun vitamínů, málo přirozeného pohybu a i nálada je často pod bodem mrazu. Tělo potřebuje spoustu energie na ubránění se chladnému počasí a na každodenní boj s všudypřítomnými bacily. To vše způsobí, že se na jaře cítíme jak vymačkaný citron a potřebujeme “dobít“. Takže jak na to?

Doplňte vitamíny

V první řadě je potřeba dodat tělu látky, kterých se mu v zimě nedostávalo. Zařaďte tedy co nejdříve do jídelníčku kvalitní potraviny, dostatek ovoce a zeleniny, bílé maso, rýži, ořechy a semínka. Nedostatek slunečního svitu vám nahradí ryby, které obsahují vitamin D. Kromě kvalitní stravy můžete zkusit i potravinové doplňky, které vám dodají látky jako jód, selen, kyselinu listovou či vápník. Speciálně na únavu, a to i svalovou, je dobrý hořčík, třeba v podobě rozpustných tablet. Pokud si ho dáte večer, pomůže ke kvalitnějšímu spánku.

Načerpejte slunce

Ani jinak získaný vitamin D vám však nenahradí blahodárné účinky slunečního svitu. Slunce a světlo podporují tvorbu hormonu serotoninu, který dodává dobrou náladu. Proto buďte na jarním slunci tak často, jak je to jen možné. Aby však netrpěla pleť, nezapomeňte na krém s ochranným faktorem! Jako náhražka slunce může posloužit fototerapie pomocí biolamp, které simulují sluneční záření.

Hýbejte se

Pohyb, především ten na čerstvém vzduchu, vám prokrví mozek, a navíc zajistí příval dobré nálady. Snažte se tedy pravidelně hýbat nejen na jaře. Vhodné jsou delší svižné procházky, které jsou pro člověka nejpřirozenějším pohybem a rovnoměrně zapojují celé tělo.

Vyhýbejte se stresu a dostatečně odpočívejte

I kdybyste dodržovali všechny zásady zdravého životního stylu, pokud se budete dlouhodobě cítit nespokojeni či dokonce vystresováni, budete kvůli tomu nejen vyčerpaní, ale zaděláte si i na zdravotní potíže. Dostatečný, alespoň sedmihodinový spánek je mnohem důležitější, než by se zdálo. Snažte se chvíli dodržovat pravidelný spánkový režim a po nějaké době určitě poznáte, že přes den mnohem méně zíváte. Zvláště období kolem jarního posunu času je pro mnoho lidí nepříjemné či stresující – soustřeďte se tedy spíše na to hezké, co jaro přináší. Daňové přiznání podejte včas, pokud to není nutné tak nepracujte přesčas a podnikejte výlety do přírody.

I když tyto rady pro vás možná nejsou nové, je důležité se nad nimi zamyslet a konečně je začít dodržovat. Žádný zázračný elixír proti jarní únavě totiž neexistuje. Nejlepší je jarní únavě předcházet – žít zdravým životním stylem dlouhodobě, hýbat se i v zimě a hlavně si z ničeho nedělat těžkou hlavu!