Na výběru školního batohu si dejte záležet – jde o zdraví!

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a začátek školního roku se tak zase o něco přiblížil. Především rodiče budoucích prvňáčků proto začínají být nervózní, aby stihli svému potomkovi obstarat vše, co bude od září potřebovat. Zapomenout pochopitelně nesmí na to nejdůležitější – školní tašku. Jak vybrat tu pravou?

 

Nevybírejte podle designu

Pořídit správný školní batoh pro prvňáčky není vůbec jednoduché. A to navzdory tomu, že na trhu je jich dnes k dostání opravdu velké množství. Ne všechny jsou však pro malé ratolesti vhodné. Rozhodně nelze vybírat jen podle ceny nebo podle toho, že je na něm vyobrazen populární superhrdina, kterého váš potomek zbožňuje. Zaměřit se musíte na mnohem důležitější parametry, v první řadě jde totiž o zdraví vaší ratolesti – a s tím rozhodně nelze hazardovat.

 

Nenechte děti trpět

S bolestí zad se potýká čím dál více dětí a často jsou na vině právě batohy do školy. Bolesti mohou v nejhorším případě dokonce přerůst v trvalé a nevratné deformace páteře. Situace je přitom nejhorší právě u prvňáčků, kteří na svých bedrech paradoxně nosí největší zátěž. V průměru se jedná až o šest kilogramů, což – pro srovnání – představuje zhruba patnáct kilogramů u dospělého.

 

Rozložte váhu

Do školního batohu se musí vejít velké množství věcí – naditý penál, těžké učebnice, spousta sešitů. To vše znamená podstatnou zátěž pro dětskou páteř, která se v tomto věku neustále vyvíjí. Váha proto musí být správně rozložená, aby záda netrpěla. Omezit množství školních pomůcek bohužel není v naší moci, ale můžeme dětem podstatně ulehčit právě tím, že jim pořídíme vhodný batoh. Čas od času také proveďte kontrolu toho, co v tašce ratolest vlastně opravdu nosí. Můžete být překvapeni, jakou zbytečnou zátěž najdete.

 

Ulehčete potomkovi

Ulehčit malému dětskému tělíčku pomohou i nastavitelné popruhy, které lze individuálně přizpůsobovat, a to nejen podle hmotnosti tašky, ale i podle toho, jak dítko roste. Chybět by neměly jak ramenní popruhy, tak ani hrudní pás, díky němuž bude batoh pevně ukotven na svém místě a „nesjede“ tak ani z ramenou opravdu drobného školáčka. Tak, nepodceňujte maličkosti – jde přece o zdraví!