Naučte se dělat dobré skutky

Dobré skutky může dělat každý. Nepotřebujete k nim totiž být bohatí ani společensky mocní. Stačí, když vám nebude lhostejný svět kolem vás a budete mít chuť, zájem a odhodlání pomáhat.

 

Začněte drobnostmi

Projevit dobrou vůli můžete i drobnými gesty. Mnohdy stačí třeba milý úsměv  – nic nestojí a dovede zpříjemnit den. Proto jím nešetřete, ať už jdete po ulici, nakupujete nebo sedíte v autobuse. Alespoň trochu rozveselit dovede i smutného člověka, pro kterého se může stát takovým drobným povzbuzením, protože si nebude připadat na všechno sám. Radost můžete udělat i vlídným slovemnebo spontánní pochvalou – oceňte kamarádčin účes, odvedenou práci vašich kolegů nebo snahu vašeho partnera.

 

Jednejte nezištně

Dělejte dobré skutky automaticky, upřímně a hlavně nezištně. Odměnou vám bude nejen hřejivý pocit u srdce. Spolehnout se můžete na to, že se vám pomoc v nějaké podobě vrátí, ať už „jen“ ve formě dobré nálady nebo třeba materiálního prospěchu.Snažte se jít příkladem, ať už vašim dětem, tak třeba vašim přátelům či úplně cizím lidem. Nejen, že se budete cítit užitečnější, ale vytvoříte si z dobrosrdečnosti určitý zvyk a rituál, který se vám zalíbí – a budete ho dělat automaticky.

 

Naslouchejte ostatním

Všímejte si okolí a věnujte pozornost lidem kolem vás. Naučte se naslouchat, vytvoříte si díky tomu pevnější pouta důvěry a ukážete, že vám na dotyčných záleží. Zajímejte se nejen o to, co říkají, ale také o jejich pocity. Buďte empatičtí a laskaví, zbytečně nepoučujte a nesuďte.A při poslouchání se soustřeďte jenom na ně – nepřemýšlejte nad tím, co uvaříte k večeři, nebo co všechno musíte nakoupit v obchodě.

 

Pomáhejte druhým

Pomáhejte, jak můžete, možností je celá řada. Máte doma oblečení, které nenosíte, a v šatníku vám jen zbytečně zabírá místo a řešíte, kam s nepotřebným textilem? Nevyhazujte ho do popelnice, darujte ho přátelům nebo věnujte oblečení charitě. Odnést ho můžete také do kontejnerů na textil – dnes už je najdete prakticky na každém rohu, jsou stejně rozšířené jako třeba ty na papír či plasty. Odtud pak poputuje k těm, kteří ho nejvíce potřebují. Tak nezapomeňte – každý z nás může dělat svět hezčím a lepším!