Nebezpečné astma může skončit i smrtí!

Průduškové astma je velmi časté onemocnění, jenom v České republice se odhaduje na 800 tisíc lidí, kteří touto nemocí trpí. Pokud je pod kontrolou lékařů, většinou nemá nijak drastický spád, jenže mnoho lidí tuto diagnózu podceňuje či naopak o ní vůbec neví. Vystavují se tak nebezpečí pozdějších závažných zdravotních komplikací a v krajním případě i smrti.

 

Co vlastně astma je?

Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění horních dýchacích cest. Astma velmi ztěžuje dýchání a v pozdějších stádiích může vyústit až k dechové nedostatečnosti. Častým příznakem jsou záchvaty suchého dráždivého kašle, dušnost a těžké slyšitelné dýchání. Zanedbaná péče či horší průběh nemoci většinou skončí život ohrožujícím astmatickým záchvatem.

Za příčinou vzniku stojí v drtivém případě alergie na pyly, trávy, plísně, prach, srst či roztoče atd. Vzniku astmatu napomáhá i znečištěné prostředí, dlouhodobý stres či pobyt v nevyhovujících podmínkách nebo práce v prašném prostředí. Rizikovou skupinou jsou kuřáci nebo lidé, kteří jsou pravidelně vystavování pasivnímu kouření. Svou roli zde hraje i genetika. Jestliže trpí alergií nebo astmatem někdo z vaší rodiny, riziko propuknutí tohoto onemocnění u vás se významným způsobem zvyšuje.

Změna životního stylu

Léčba astmatu je běh na dlouhou trať. Musí se však striktně dodržovat, jen tak je šance, že se projevy výrazně utlumí či přestanou nadobro. Základem jsou lékařem předepsané léky, v mnoha věcech si však můžete pomoci i vy sami. Důležité je omezit výskyt rizikových faktorů. Jedním z těch nejdůležitějších je prostředí, ve kterém žijete. Prvním krokem je omezit styk se zvířaty, jejichž srst může dráždit a spouštět záchvaty. Dále je zapotřebí neustále uklízet, protože prach vyvolává velmi silnou alergii. Dobrým pomocníkem je čistička vzduchu, která vám velmi usnadní dýchání. Velmi nebezpečné je také příliš vlhké prostředí. Jelikož vlhkost je rájem pro množení plísní a roztočů, nesmíte se tomu nechat vystavit. Ideálním řešením jsou odvlhčovače vzduchu, které vlhkost eliminují. Do místnosti, kde se obvykle pohybujete, postačí kondenzační odvlhčovač, pokud trávíte čas ve sklepě či chladnější dílně, investujte do absorpčního odvlhčovače.

Dále omezte používání silných parfémů, osvěžovačů vzduchu či vonných svíček, které by mohli způsobovat dušnost. Také prospěje častá výměna lůžkovin a používání nedráždivých čisticích prostředků.