Nechte chytře váš dům i po zateplení dýchat – jako ořech ve skořápce

Bez zatepleného domu protopíme „majlant.“ To už je dávno každému jasné,  obzvláště, když ceny energií neustále stoupají.

 

 

Proto vyměňujeme okna za moderní a zateplujeme pláště budov. Ale… Zateplení kontaktní fasádou nebo jiným neprodyšným materiálem má za důsledek nedostatečné větrání domu. Je to stejné, jako když máte nos ucpaný rýmou – také se vám špatně dýchá. A tento neuspokojivý odvod par a vlhkosti z vnitřku domu a ze zdiva s sebou nese vysoké riziko vzniku plísní, řas a dalších problémů.

Dýchající zdi
Moderním řešením jsou  tzv. odvětrávané fasády na zateplení domů, které se zavěšují na speciální konstrukci tak, že mezi izolací a fasádou vzniká malá mezera, která umožňuje přístup a proudění vzduchu. Zdivo tak zůstává trvale suché a dobře zadržuje teplo.
Současně ale takováto fasáda dobře dům chrání vůči všem povětrnostním vlivům – včetně těch extrémních, jako jsou silný vítr a déšť („vodorovný“ déšť), mokrý sníh, promrzání apod. Dům je totiž chytře ukryt jako ořech ve skořápce (ale dýchá!) a obklad k němu nepustí nic z výše uvedených špatných vlivů.

Nejvhodnější pro rodinné domy jsou odvětrané a tepelně-izolační fasády Novabrik. Jsou skládané z drobných betonových tvarovek, které do sebe přesně zapadají – a to díky důmyslné technologii spojování bez použití malty. Velkou výhodou tohoto řešení je jeho jednoduchá montáž – tu zvládne každý zručnější kutil sám.  Jednotlivé cihličky se nelepí, ale skládají na sebe tzv. „na sucho“ a kotví k dřevěnému nebo kovovému roštu, který je samozřejmě třeba přizpůsobit stávajícímu povrchu (díky spodní konstrukci lze vyrovnat i i velké nerovnosti ).
Fasádní systém Novabrik se vyznačuje  – kromě jiného – opravdu dlouhou životností. Ta je garantována na 50 let – ale ve skutečnosti je však ještě mnohem delší. Kromě toho je též prakticky bezúdržbový a skýtá možnosti dalších stavebních úprav i po svém dokončení. Je totiž stavebnicový  – stačí jen rozebrat potřebný úsek…

Více informací: www.novabrik.cz nebo na stánku č. B13  v pavilonu 1  na veletrhu For Arch (21. – 25. 9. 2011, Veletržní areál Letňany, Praha)
Kontakt: Novabrik Czech s.r.o.,  Lezník 133, Polička 572 01;  info@novabrik.cz;  tel. 461 722 585