Nejčastější chyby při cvičení – víte, jak se jich vyvarovat?

Rozhodli jste se konečně pořádně „zamakat“ na svojí postavě, dostat se do kondice a zlepšit si zdravotní stav? Pak vás můžeme jenom pochválit. Avšak pozor, pokud se cvičením teprve začínáte, můžete se nevědomky dopouštět řady chyb, které vám vaše úsilí zhatí. Které patří mezi ty nejčastější a jak se jich vyvarovat?

 

Zaměřujete se jen na jednu skupinu svalů

K častým nešvarům začátečníků patří posilování jen jedné skupiny svalů – břicha, rukou nebo nohou. Fitness trénink by však měl být komplexní, aby nedocházelo k jednostrannému přetěžování těla a poté k případným zraněním. Procvičujte proto několik svalových skupin s menším počtem opakování. Nevíte-li, jak dosáhnout vyváženosti a harmonie, nestyďte se o radu požádat zkušeného fitness trenéra. Obzvlášť v začátcích vám hodně pomůže, cvičení bude daleko efektivnější a ušetříte si mnohé zdravotní problémy. Pamatujte, že pohybové aktivity by měly být pestré, a to nejen proto, aby vás bavily, ale i proto, abyste při nich zapojili celé tělo.

 

Přeháníte to s tréninkem

V touze vidět rychle výsledky trávíme ve fitness centru často dlouhé hodiny. Tato snaha však bývá spíš kontraproduktivní, za prvé ze sebe nevydáváme maximum a za druhé nás stresuje čas, který musíme pohybem strávit, abychom náš cíl splnili. Daleko důležitější roli než kvantita proto sehrává kvalita. Nejlepších výsledků za poměrně rychlou dobu dosáhnete kombinací kardia a silového tréninku ve frekvenci zhruba 3x až 4x týdně.

 

Zanedbáváte odpočinek

Po tréninku nesmíte zapomínat na odpočinek. Svaly totiž potřebují regenerovat, jinak si koledujete o nepříjemná zranění, bolest či opotřebení kloubů. Znovu nastolit nezbytnou rovnováhu můžete různými způsoby. Nic rozhodně nezkazíte návštěvou wellness klubu, skvěle funguje třeba masáž, saunování, otužování nebo aktivity ve vodě. Důležitou součást regenerace představuje i dostatečný spánek, na který byste měli dbát hlavně v období zvýšené zátěže. Naučte se dobře naslouchat svému tělu a uvidíte, že vám to mnohonásobně vrátí!