Nejznámější svatební zvyky a tradice v proměnách času

Se svatbou je odnepaměti spjata celá řada zvyků a tradic, jejichž hlavním cílem bylo a pořád je přinést novomanželům šťastný, radostný a spokojený svazek. Avšak všechno se neustále mění, a tak i tradice doznaly jistých změn. Na některých se už nelpí tolik jako kdysi, další vymizely úplně a jiné se naopak do popředí teprve dostávají.

 

Svatební šaty

Dnes si jen málokdo z nás dokáže nevěstu představit jinak než v bílých svatebních šatech. Přitom až do 19. století budoucí novomanželky oblékaly ve svůj velký den šaty jakýchkoli barev, navíc se ani nejednalo o róby extra honosné. Nosily je klidně i při jiných, méně výjimečných příležitostech.  Doslova zlom však nastal při svatbě anglické královny Viktorie, která při svém sňatku zvolila právě bílou – jako symbol čistoty a nevinnosti. Od té doby se jí všechny nevěsty chtěly podobat.

 

Loučení se svobodou

Loučení se svobodou rozhodně není výdobytek moderní doby. Praktikovalo se už dříve, avšak mělo poněkud jinou podobu. V předvečer svatby se sešli přátelé v domech snoubenců, aby pomohli s výzdobou. Při tom pochopitelně nesměla chybět zábava, a tak se zpívalo a pilo. O tom, jak „použitelní“ byli všichni druhý den, se nikde nepíše, můžeme si to tedy jen domýšlet. Možná ale právě tady najdeme ten důvod, proč se dnes loučení se svobodou koná alespoň v týdenním předstihu.

 

Družičky

Družičky na svatbě nesmí chybět. Dříve bylo jejich úlohou chránit nevěstu a odhánět od ní zlé duchy, kteří chtěli novomanželům uškodit. Jejich společenské šaty se proto co nejvíce podobné těm nevěstiným, jen byly méně zdobené. Dnes fungují družičky jako pravá ruka nevěsty. Pomáhají jí s organizací celé veselky, obchází s ní svatební salony a půjčovny svatebních šatů, radí, zařizují, co je potřeba, a to nejen před veselkou, ale i v den D. Na jejich bedra tak padá část zodpovědnosti za to, aby všechno „klaplo“ tak, jak má.

 

Zábava

Na svatbě pochopitelně nesmí být nouze o zábavu, aby se žádný host nenudil. Už v minulosti na ní proto nechyběly různé hry, soutěže, hudba, žerty, scénky či vystoupení v maskách. Mnohé z těchto kratochvílí se zachovaly dodnes, přibyly k nim však další. Čím dál populárnějším zpestřením svatebního programu se stává vypouštění balonků, lampionů štěstí nebo třeba ohňostroj, kterým originálně vyvrcholí celý velký den.

Dnes panuje naprostá volnost, každý si tak může vybrat, jaké tradice bude dodržovat, a jaké ne. Klidně si můžete vymyslet i zvyky vlastní, kdo ví, třeba se jimi někdo nechá inspirovat a stanou se nedílnou součástí svateb!