Nosítko nebo visítko?

Ne, nešálí vás zrak. Titulek definuje dvě slova, která jsou často a snadno zaměnitelná. Co laici vnímají jako jedno a totéž, je mezi profesionály jako „nebe a dudy“. Nosítko i visítko může mít sice podobný design, podobnou funkčnost, ale zcela jiné působení na gravitaci, a tudíž zdraví dítěte. Pokud chcete svého mrňouse nosit, prokažte mu službu tím, že ho budete nosit ergonomicky.

Ergonomické nosítko se vyznačuje tím, že je v něm dítě umístěno v souladu se svými fyziologickými potřebami a vývojem. V praxi to znamená, že musí být podsazeno tak, aby kolínka byla výše než zadeček a úhel nožiček svíral tvar písmena „M“. Páteř musí být zaoblena do tvaru písmene „C“, což značí krásně zaoblená záda. Dítě by mělo být vždy vsazeno do nosítka obličejem k matce.

 

Víc škody, než užitku

Neergonomické nosítko neboli visítko se pozná podle toho, že miminko doslova visí za rozkrok, dítě je často nošeno čelem ven od rodiče, zádíčka nejsou zakulacená a hlavička tak na ně příliš tlačí, dítě je nepřirozeně prohnuté dozadu, jak se snaží opřít o tělo maminky. Visítka mají také často hodně polstrovaný (tuhý) zádový panel, který neumožňuje zakulacení zad. Tělo dítěte se často hroutí a odklání, je tedy nutné jej přidržovat. Takovýmto nošením svému dítěti prokazatelně ubližujete.

 

Rostou s dítětem

Pro miminka od narození je nejvhodnější šátek na nošení dětí, který umožňuje, aby se do něj dítě uvelebilo natolik pohodlně, že se v něm bez problému nakojí a poté usne. Kromě šátku jsou k dispozici i měkká šátková nosítka, která jsou nově pro nošení novorozenců přizpůsobena. Maminky si jistě vyberou i mezi hybridními nosítky, tedy nosítky, která mají bederní pás na přezku a ramenní popruhy jsou zavazovací. Od zhruba 2-3 měsíců lze již bezpečně použít klasická rostoucí nosítka, která se pomocí nastavení přizpůsobí váze i výšce kojence.

 

Do nosítka je vhodné děti oblékat do funkčního oblečení. Navštivte e-shop https://www.zkusmerino.cz/ pro velký výběr dětského oblečení z merino vlny.

 

ZkusNositko.cz
K Hádku 1576/12
Praha-Dubeč
107 00

Tel: 777 534 728
Email: info@zkusnositko.cz

https://www.zkusnositko.cz/