O pneumatiky musíme pečovat

To, co jsou nohy pro nás lidi, to jsou pro auta pneumatiky. Jsou stále v pohybu, nesou váhu celého vozu a stejně jako naše nohy, tak i naše pneumatiky vyžadují pravidelnou péči. Ta může spolu se správným zacházením výrazně prodloužit jejich životnost.

 

Základem je uskladnění

Žádný zákon ani vyhláška nestanovuje dobu použitelnosti pneumatik, tedy jaký časový úsek od výroby musí uplynout, než bude pneumatika nepoužitelná. Faktorů, které životnost pneumatik ovlivňují, je totiž mnoho. Určuje se tak pouze datum výroby, což je ale údaj spíše jen informativní. Nejdůležitější je, kde a jak jsou pneumatiky skladovány a jaká péče o pneumatiky je v průběhu uskladnění poskytována. Při koupi bychom se tak měli zajímat nejen o datum výroby, ale stav a způsob uskladnění. Nové pneumatiky, které byly vyrobeny v letošním roce, ale byly špatně uskladněné, v horším stavu než ty vyrobené před dvěma lety, ale správně skladované. Pro zachování co nejlepší kvality a prodloužení životnosti je k uskladnění potřeba dobře větrané místo se stálou teplotou, suché a bez přístupu přímého slunce. Právě toto jsou faktory, které ovlivňují nejen kvalitu pneumatik, ale také jejich životnost a jízdní vlastnosti.

 

Výběr pro každého

Skladování má na kvalitu gum vliv, ale není to jediný faktor, dost ovlivníme i svým stylem jízdy a péčí. Při výběru pneumatik bychom tak měli brát v potaz i jízdní styl a typ vozu. Každá pneumatika se liší nejen svými vlastnostmi, ale také cenou. I zde platí, že to nejdražší nemusí být nutně to nejlepší právě pro nás a náš vůz. Pozor bychom si měli dát také na správný tlak v pneumatikách, protože podhuštěné pneumatiky se rychleji opotřebovávají a tím se zkracuje jejich životnost.

Ve správném pneuservisu rádi poradí a pomohou s výběrem těch nejvhodnějších pneumatik. Jedním ze základních ukazatelů správného pneuservisu je to, jak mají oni sami pneumatiky uskladněny. Pokud jsou naházeny na jedné hromadě, nebo jedna přes druhou, obraťte se raději tam, kde umí s pneumatikami správně zacházet.