Od bolesti zad uleví správný batoh

Ve věku, kdy je nám -náct, se nějakými bolavými zády nebo špatným držením těla nezatěžujeme. Jak ale roky přibývají, zdravotní problémy se ozývají víc a víc. Bolesti zad patří mezi ty velmi časté.

 

Už od dětství

Bolavá záda nás potrápí po dlouhém sezení u počítače nebo nepřirozené poloze ve spánku, což můžeme i očekávat. Také po namáhavé práci na zahradě a nošení těžkých věcí tak nějak tušíme, že druhý den se záda ozvou. Většinou si zvykneme, že se bolest občas objeví, a jednou za čas si zajdeme na masáž, která svaly uvolní a od bolesti na chvíli uleví. Někdy se ale objeví bolesti zad i tehdy, když si myslíme, že pro ně není žádný důvod. Že by za naše problémy se zády mohlo to, co na nich nosíme, nás většinou nenapadne. Přitom různé tašky a batohy, které jen tak ledabyle hodíme na rameno, pro naše záda nejsou nic dobrého. A to už od dětského věku, kdy nosíme na zádech učebnice a sešity do školy. Vybírat školní batoh bychom tak měli u svých dětí s rozmyslem, abychom jim zajistili rovná a zdravá záda i v dospělosti.

 

Opatrně na notebook

Nejen u malých školáků, ale poté i studentů a dospělých lidí je to, co na zádech nosíme a jak to nosíme, velmi důležité. Mít kvalitní studentský batoh je základ pro zdravá záda bez bolesti a budoucích zdravotních komplikací. Můžeme v něm nosit skripta nebo třeba výbavu do fitka, ale měl by mít anatomicky tvarovaná záda a nastavitelné popruhy pro pohodlné nošení. Ani notebook bychom neměli nosit v tašce přes rameno, pro naše záda je mnohem prospěšnější batoh na notebook, který váhu rozloží do obou ramen. Městské batohy jsou navíc velmi módní, takže vyřešíme dvě věci najednou, outfit i zdraví.

Batoh, který na zádech dobře sedí, uleví přetíženým ramenům, umožní nám chodit rovně a neohýbat se na jednu stranu a samozřejmě i zmírní bolesti zad.