Od kdy zimní pneumatiky?

Léto již skončilo a pomalu nastupuje chladné zimní počasí. Se zimou je spojeno několik povinností. Jednou z nich je přezutí vozidla na zimní pneumatiky. Kdy je vhodný čas objednat se do specializovaného servisu a výměnu pneumatik provést? Tento článek Vám poradí.

 

Přezutí pneumatik dle zákona

Zákon o provozu vozidel v zimním období uvádí, že od 1. listopadu do konce března by řidiči měli mít přezuto na zimní pneumatiky, pokud se na vozovkách vyskytuje vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. Zimní pneumatiky je nutné mít i v případě, že lze předpokládat výskyt sněhu, ledu nebo námrazy. V tomto období musí řidiči zákon respektovat a zimní pneumatiky používat v úsecích vyznačených dopravní značkou „zimní výbava“.

Tento zákon se snaží zajistit bezpečnost a plynulost v silničním provozu během zimního období a regulovat dopravní nehodovost. K zákonu je vydána také série doporučení, kdy by řidiči měli zimní pneumatiky nasadit.

 

Kdy uvažovat o přezutí na zimní pneumatiky?

Kromě zákona byste měli pravidelně sledovat počasí. Někdy se totiž může stát, že teplota klesne dříve než v listopadu. Teplota, u které bychom měli začít uvažovat o přezutí našeho vozu, činí + 7 ºC. Letní pneumatiky jsou uzpůsobeny pro provoz při teplotách vyšších než 7 ºC. Při nižších teplotách pak dochází k tvrdnutí letních pneumatik, čímž se stávají pro bezpečnou jízdu problematickou. Prodlužuje se nejenom jejich brzdná dráha, ale také celkově stabilita vozidla v zatáčkách.

 

V jakých případech nevyjíždět s letními pneu?

  • venkovní teplota je pod + 4 ºC
  • sněží, prší při nízkých teplotách nebo mrholí
  • na mostních konstrukcích je 0 ºC a hrozí námraza
  • silnice jsou posypány solí
  • předpověď počasí je nepříznivá

 

Vlastnosti zimních pneumatik

U vozidel do 3,5 tuny musí zimní pneumatiky disponovat minimální hloubkou dezénu 4 mm na všech kolech. Vozidla, která mají nad 3,5 tuny, musí mít zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 6 mm rovněž u všech kol. Jak udává naše legislativa, zimní pneumatiky lze nahradit používáním sněhových řetězů.

 

Kdy se objednat do servisu na přezutí?

Přezutí pneumatik by se nemělo odkládat. Je sice fakt, že zákon udává 1. listopadu, kdy je nutné mít přezuto nezávisle na počasí, ale brát v potaz vyvíjející se počasí. Nečekejte na sněžení a mráz, ale nechte si vyměnit pneumatiky zavčasu. Přece jen až zima udeří naplno, všichni se pohrnou do pneuservisů, které pak nebudou stíhat.

 

Jaké zimní pneumatiky obout?

Pokud jsou Vaše zimní pneumatiky z předchozích let opotřebované a již nesplňují vlastnosti, bude potřeba pořídit pneumatiky nové. Při volbě nových pneumatik doporučujeme vybírat z předních značek, které jsou na trhu známy. Mezi velice kvalitní, bezpečné a osvědčené pneumatiky patří např. zimní pneumatiky Barum nebo zimní pneumatiky Continental.

 

Přezutí zimních pneumatik

Ať už svůj automobil svěříte do rukou servisních profesionálů, nebo letní pneumatiky vyměníte za zimní sami, je nutné, abyste před výměnou zkontrolovali plášť pneu ráfek a ventil, zdali nejsou poškozené, a všechny pneumatiky očistili. Na vozidlo se totiž nazouvají pouze čisté (tedy umyté) a nepoškozené pneumatiky, které splňují všechna kritéria.