man installing awning on house facade wall over the balcony window

Odpočinek pod pergolou? Jak ji připevnit?

Také milujete ten pocit, kdy jste venku, v klidu si u stolu dáváte snídani a pergola vás chrání proti teplým slunečním paprskům nebo dešti? Pergola nebo terasa propojuje náš svět doma s okolím. Je to takový nenásilný přechod z interiéru do přírody, do zahrady. Zde si můžete po zásluze odpočinout a načerpat síly nebo se naopak bavit a ty šťastnější z nás, i pracovat. Aby jste se zde cítili bezpečně, je důležité mít vše pevně přimontované a žádný déšť či bouřka vás nemůže překvapit.

Kotvení pergol či teras není jednoduché a vzhledem k bezpečnosti je potřeba mu věnovat maximální pozornost. Pro takové případy existuje chemická kotva.

Chemická kotva je speciální dvousložkové lepidlo, které dokáže ukotvit i velmi těžké věci nebo věci kotvené na relativně malé ploše. Síla tohoto lepidla je všemožně využívána pro domácí opravy, ale i pro kotvení těžkých strojů i celých ocelových konstrukcí.

Tato „chemická hmoždinka“, jak se také někdy označuje, se uplatňuje hned v několika případech. Často v narušeném zdivu, kde by hrozilo porušení zdi při použití klasických hmoždinek a také tehdy, potřebujeme-li opravdu pevný základ. Díky svým vlastnostem se chemická kotva v současnosti považuje za nejprogresivnější způsob upevňování.

Podívejte se na sílu kotvy – zde video s trhacími zkouškami

 

Chemická kotva Pattex CF 920 je právě jednou z „těch hmot“, díky kterým už doma nebudeme potřebovat zásoby hmoždinek a pevné nervy v případě, že se nám budou při aplikování do zdi protáčet. Základními vlastnostmi jsou především vysoká pevnost a vysoká tepelná odolnost, perfektní chemická odolnost, a hlavně vodotěsnost díky vodotěsnému spoji, skrz něj voda do otvoru přes lepící směs neproteče.

Pattex CF 920 je vhodný do interiéru i exteriéru a neobsahuje styren. Hmota se nanáší standardní aplikační pistolí a statickými směšovači, které lze vyměňovat a kartuši utěsnit těsnícím víčkem, takže ji lze postupně používat až do data spotřeby. Tato reaktivní pryskyřičná malta na bázi vinylesteru odolává teplotě od -40°C do +80°C.

 

Hmota je vhodná pro vysoce zatěžovaná upevnění do pevného kamene, betonu, pórovitého betonu i lehkého betonu. Využívá se především jako opravná malta či lepící malta pro betonové části. Používá se pro upevnění kotevních tyčí, objímek se závitem, výstužných tyčí, profilů včetně galvanizované a nerezové ocele třídy A4. Další použití je v oblasti upevňování fasád, vyčnívajících střech, dřevěných a kovových konstrukcí, konzolí, zábradlí a další. Mimo Pattex CF 920 je k dostání také Pattex CF 850.

Více informací o chemických kotvách naleznete na www.pattex.cz