Oslavte světový den cestovního ruchu se světovými drinky

Kdo by rád necestoval a neobjevoval nové chutě a kulturu? Věděli jste, že tato pro mnohé významná součást života má svůj den v kalendáři? Zaškrtněte si 27. září, a pakliže Světový den cestovního ruchu trávíte výjimečně doma, přiťukněte si alespoň některým z ikonických nápojů, které byste neměli při svém objevování přehlédnout.

 

Evropa

Evropský kontinent je domovem spousty světoznámých značek alkoholu. Odshora na mapě je to například domov whisky – Skotsko. Nejprodávanější skotská whisky Johnnie Walker Red Label začala psát svou tradici už v první třetině 19. století.  A pravděpodobně ještě dříve se začaly vést spory s Irskem, kdo objevil whisky dřív. V čem bylo Irsko rozhodně první, byla výroba smetanového likéru Baileys, který je vytvořen na bázi místní Irské whisky, známé svou jemností. Za dobu 40 let své existence si můžete likér vychutnat ve 150 zemích světa.

Jen co by kamenem dohodil, narazíte na ginovou velmoc. Nejprodávanější gin Gordon’s se pyšní puncem kvality od britského královského dvora. Alexandera Gordon nechal vzniknout tento gin v roce 1769, když v Southwarku postavil svou první palírnu. Zajímavostí je, že pro výrobu kvalitního ginu se hodí jen každá desátá kulička jalovce. Za nejkvalitnější gin se pokládá ten s označením London Dry.

Ve Velké Británii i ve Francii má dlouholetou tradici také výroba cideru. Co však Francie přijímá za své, je calvados – tedy destilát vyrobený z jablek. Původ se datuje do 16. století. Od té doby se jeho výroba rozšířila i do dalších evropských států, například do Švýcarska. Švýcarsko a zejména Francie jsou také domovem absinthu, který je známý svou neobvyklou barvou a vysokým obsahem alkoholu.

Francie je samozřejmě také proslulá produkcí vína, ze kterého vzniká brandy. Název brandy pochází z holandského ‚brandewijn‘, což znamená ohnivé nebo spálené víno. Koňak, nejznámější typ brandy, smí pocházet jen z okolí města Cognac v západní Francii a musí splňovat přísná kritéria.

Víno vládne i Itálií, odkud pochází pálenka grappa. Lihovina z vylisovaných hroznů neboli z matoliny má různé kategorické rozřazení, které udává dobu zrání v sudech.

Prosluněné Španělsko je rovněž proslulé dobrým vínem a vinným drinkem sangria, která se podává s kousky ovoce. Co málokdo ví, je, že Španělsko vyniká i ve výrobě ginu. Nejprodávanější španělský gin Larios vyniká svým citrusovým nádechem. Sousední Portugalsko si víno vyladilo do podoby silnějšího fortifikovaného vína, které se zrodilo ve vinařské oblasti přiléhající k řece Douro. Tento terroir je velice výjimečný a nenajdete ho nikde na světě.

Další dovolenková oblast, která vyniká typickou lihovinou, je Řecko. Anýzové ouzo se zde popíjí na každém rohu. Na ostrově Lesbos najdete dokonce kolem 60 palíren, které se na výrobu této typické lihoviny z hroznů specializují.

Státy bývalé Jugoslávie a oblast Balkánu si k přípitku nalívají nejčastěji domácí rakiji, kterou si pálí z přebytků ovoce. Zemí nejproslulejší pro výrobou rakije je Bulharsko, kde byl nalezen první destilační přístroj pro výrobu této pálenky.

Když se řekne Rusko a Ukrajina, všem se vybaví vodka. Chladné počasí není pro pěstování ovoce příznivé, zato obilí a brambor se v chladnějších částech kontinentu vypěstuje víceméně dost. Dost na to, aby se z nich dalo vypálit spousta této ikonické lihoviny.  Nikoho nepřekvapí, že nejsilnějšími ve vývozu vodky jsou Rusové, dále Poláci a nepokulhává ani Skandinávie. Se Skandinávií je spojená jedna z nejoblíbenějších značek vodky v Česku – Amundsen. Je pojmenovaná po norském polárníkovi Roaldovi Amundsenovi a vedle její křišťálové čistoty si můžou objevitelé vychutnat i její ovocné podoby, resp. likéry vyrobené na bázi vodky.

 

Asie

Přes Ural se posouváme do Asie, odkud nám je nejvíce známé rýžové saké. Rýžové víno může být sušší i sladší a podává se jak studené, tak teplé. Záleží na preferencích i ročním období.  Zajímavé je, že ačkoli se saké přezdívá „rýžové víno“, jeho výroba se spíše podobá výrobě piva.

Japonsko je vyhlášené svou whisky, kterou zde však začali vyrábět až ve 20. letech 20. století. Za tu dobu však některé ze značek dostali po světě zvučné jméno a řadí se k těm nejlepším na světě.

Až se setkáte s „thajskou whisky“, pravděpodobně ochutnáte sangsom. Ve skutečnosti jde o medově zlatý, pálivý třtinový rum.

Typický pro Indonésii a Malajsii je arak. Pálenka může pocházet z různých surovin – kokosové palmy, cukrové třtiny, kokosu nebo případně z červené rýže. Arak se chuťově podobá rumu, a to i zbarvením – najdete jak od světlého po tmavý. Domácí výroba je nezákonná, protože se často stává, že obsahuje vysoce toxický metanol, jehož následkem každoročně umírá mnoho lidí a spousta dalších má nevratné zdravotní následky.  Zajímavostí araku je, že ve státech Blízkého východu se vyrábí arak z vinných hroznů a pro jeho sílu se mu přezdívá se lví víno. Jeho vzhled i chuť se asijskému araku příliš nepodobá.

Na co při svých toulkách dejte pozor, je mongolský nápoj arkhi. Mohla by vás zarazit jeho vůně i chuť. Tato mléčná vodka, spíše likér, se vyrábí z mléka jaka domácího, které má specifický charakter.

 

Amerika

Pro americký kontinent jsou výrazně typické whiskey a bourbon, tequilla a pro oblast Karibiku jednoznačně rum.

Výrobu americké whiskey regulují přímo americké zákony. Whiskey se často pálí z žita a kukuřice, smí zrát jen v sudech z amerického dubu, který se používá jen jednou. Bourbon se liší především obsahem kukuřice, které musí obsahovat minimálně 51 %, zrání probíhá v pálených dubových sudech, díky čemuž vyniká specifickým silným aroma i chutí. Nejvýznamnějším výrobcem bourbonu s tradicí od roku 1795 je Jim Beam, který se dováží do více než 120 zemí světa.

Oblast Karibiku typická pro kvalitní rumy. Karibik je domovem rumu, zde vznikl, pili ho dělníci i politici a byl dlouhou dobu nejdůležitější exportní surovinou. Z Karibiku pochází i legenda, podle níž je pojmenovaný jeden z nejprodávanějších rumů u nás Captain Morgan. Tuto značku zná každý, ale málokdo ví, že postava Morgana je opravdu reálná. Henry Morgan to roku 1680 dotáhl z piráta až na guvernéra Jamajky. Jeho vztah k rumu byl velice pozitivní, aby ne – vlastnil velké plantáže cukrové třtiny.

K Mexiku neodmyslitelně patří tequila. Název proslulé lihoviny z agáve je spojen se stejnojmenným městečkem. Spousta kvalitních tequil pochází z tohoto regionu. Pravost mexické tequily si můžete ověřit ochrannou známkou NOM (NormasOfficalMexicana) na etiketě. Zajímavé je, že podávání tequily, jak ho známe u nás, je zcela odlišné od pití tequily ve své domovině. Tequillu pijí samotnou, maximálně jí prokládají sklenkou vody.

 

Afrika

Afrika může být blízká zejména vinařům. Většina vinařství  je situována do oblasti Kapského Města. Z tvrdého alkoholu se zde ale můžete setkat s rumy, které jsou vzhledem k chudobě kontinentu v oblibě především v turističtějších oblastech, jako je Madagaskar, Maledivy a Seychely. Chuť místních rumů je díky žulovému a sopečnému podloží chuťově specifická. Pokud se v Keni setkáte s domácí pálenkou changa’a, raději se jí vyhněte. Jednak se vyrábí z lecjakého odpadu a za druhé byste si koledovali o ztrátu zraku nebo ještě horší zdravotní obtíže.

 

Austrálie

A co se pije v Austrálii? Sice zde seženete různé značky alkoholu, ale jeho prodej i konzumace jsou zde silně regulovány. Alkohol běžně nekoupíte a není běžné, že byste si ho mohli objednat v každé restauraci. Australané jsou však známí svou produkcí dobrého vína i piva.

Jak se říká, jiný kraj – jiný mrav. Přestože v různých koutech světa narazíte na světoznámé značky alkoholu, mohou se zvyklosti jejich pití lišit. Přesto je jisté, že sklenku něčeho dobrého si tu a tam rádi dají kdekoliv a to, co jeho servírování spojuje napříč světem je, že si ho vychutnáváme nejčastěji s těmi, kteří jsou nám nejblíže. Tak na zdraví a na další cestovatelské objevy!