Pan Roubal objevil atmosféru roubenek a rozohodl se o ni podělit

Staronový způsob bydlení v roubenkách zažívá v současné době obrovský vzestup. Prim přitom hraje hlavně jejich autentický vzhled v kombinaci s nejnovějšími technologiemi, citlivě skloubenými dohromady. Martin Roubal se stavění roubenek věnuje už celou řadu let a ty nejkrásnější z nich dokonce pronajímá jako luxusní apartmány v malebných Krkonoších.

Dříve bylo naprosto běžné odjet každý víkend na chalupu po rodičích, opravovat ji a užívat si přírody. Volných roubenek je ale v dnešní době opravdu jako šafránu a navíc poměrně rychle podléhají zkáze. Podepisuje se na nich především rychlé sesychání a průnik vlhkosti ze spodní části. Dnešní roubenky ale podobnými nešvary určitě netrpí.

_mg_9849_large

Současnou roubenku od té historické na první pohled vůbec nepoznáte

Typickou roubenku dnes kvůli její zvýšené energetické náročnosti prakticky postavit nelze. Martin Roubal proto realizuje stavby poloroubené se zděnou a roubenou částí domu. V technologické vybavenosti si ale jeho roubenky s moderními rodinnými domy rozhodně nemohou v žádném případě zadat. Podlahové topení nebo plně zařízená koupelna v dřevěném obložení jsou jen malou ochutnávkou toho, co je možné v tomto prostoru skutečně vytvořit.

Roubenka má stejnou životnost jako zcela tradiční rodinný dům, pokud je postavena správně. Martin Roubal proto pro výstavbu používá vyschlé převážně smrkové dřevo těžené výhradně v zimě, tedy bez mízy či zárodků počínající plísně. V takto neošetřené podobě vydrží bez problémů i 60-80 let v perfektním stavu, správné péče pak prodlouží jeho životnost až na 300 let.

_mg_0029_large

Všechny tyto skvělé stavby mají podezdívku, která zabrání vzlínání vlhkosti a hnití dřeva od země, stavební kapsy, které brání sesedání dřeva a případné deformaci celého objektu a moderní izolace nad krovy. Kostra roubenky vzniká v profesionální truhlářské dílně a na místě je pouze dodatečně smontována, což je účinný postup bránící pokroucení dřeva. Na střechu jsou použity betonové krytiny, vzhledem často připomínají břidlici nebo dřevěné popřípadě plastové šindele. Třešničkou na pomyslném roubenkovém dortu je pak dobový vzhled, jenž zajišťuje mimo jiné kartáčování dřeva a jeho napuštění speciálním olejovým nátěrem a nahození omítky smíchané s pískem.

 

Každá stavba by měla mít svůj unikátní rukopis

Říká se, že neexistují dvě identické roubenky. V různých krajích se od sebe opravdu hodně liší. Poznat je to hlavně na typickém tvaru a zdobení štítu a samozřejmě na vybavení takového interiéru. Martin Roubal navrhuje všechny roubenky sám od úplné podlahy až po strop včetně celého interiéru. Vychází přitom ze vzhledu starých a doposud ještě zachovalých roubenek nebo z historických knih.

Do interiérů používá kvalitně zrenovovaný historický nábytek či na míru vyrobené repliky vybavení. Ledacos mu donesou například jeho kamarádi a část předmětů také zachraňuje z domů určených ke zbourání. V historických roubenkách tak najdeme třeba historické tovární trubky, truhly, které sloužily už našim prababičkám či autentické nádobí. Roubenky Martina Roubala mají zkrátka svůj nezaměntelný rukopis, který je patrný již na první pohled.

_mg_0066_large

Senzační pobyt v Krkonoších v historických kulisách

Martin Roubal zájemcům roubenky nejenže postaví, ale také i pronajme. Můžete se tak na vlastní oči přesvědčit, jak pohodlné může být takové bydlení a zároveň přitom strávit překrásnou a romantickou dovolenou v Krkonoších. Momentálně zde stojí už čtyři roubenky s jeho rukopisem s poetickými názvy Chalupa Roubalka, Ledárna, Šípková a také Brusírna. Skvěle se hodí pro rodinnou dovolenou nebo firemní či přátelské odpočinkové akce. Dobově zařízené apartmány uprostřed horské přírody doplňují nejnovější moderní technologie, například vířivka, vyhřívaný bazén nebo sauna .

Více informací se dozvíte na webových stránkách www.chalupyroubal.cz, kde se můžete pokochat fotografiemi ze všech 4 chalup nebo si rovnou rezervovat termín svého pevně stanoveného pobytu. Neváhejte, zvláště o svátcích a prázdninách se kapacity ubytování rychle zaplní a bylo by škoda připravit se o tak jedinečný zážitek, jakým pobyt v nádherné historické roubence bezesporu je.