Proč je důležitý správný výběr kancelářské židle?

Pracujete dlouhé hodiny na počítači? Asi vás bolí ramena, záda, ruce, nohy. Poloha vsedě je totiž pro lidi ta nejméně přirozená, ochabují při ní svaly, stlačují se vnitřní orgány, namáhají se končetiny. Pokud nebudeme věnovat pozornost tomu, jak a na čem při práci sedíme, mohou se časem dostavit vážné zdravotní problémy.

 

Zdravotní komplikace způsobené špatným sezením při práci

av2_ti1Při dlouhodobé práci na počítači, a je jedno, zda v kanceláři nebo doma, často dochází k poškození zad a krční páteře, bolestem rukou, poškození hybnosti ramenních pletenců, zánětům šlach, syndromu karpálního tunelu, vzniku křečových žil a dalším nepříjemnostem. Pokud nedojde k úpravě pracoviště tak, aby lépe vyhovovalo ergonomii, mohou uvedené zdravotní komplikace vyústit až v syndrom RSI, což je komplexní trvalé poškození z namáhání a v současné době nejčastější nemoc z povolání.

 

Vhodná ergonomická židle se maximálně přizpůsobí postavě

Výběrem vhodné kancelářské židle zmírníte následky dlouhého sezení. Zlepšíte pohodu i pracovní výkon, snížíte únavu. Nákup funkční ergonomické židle je jednou z prvních věcí, do které byste měli investovat hned na začátku, nikoliv až po několika letech špatného sezení. Na co byste tedy při výběru židle neměli zapomínat?

 

Hlavní parametry pro výběr ergonomické židle

av2_ti2Hlavními parametry, podle nichž vybíráme kancelářskou židli, není její design a vzhled, ale funkčnost a ergonomie. Mělo by vás zajímat:

  • Nastavitelná výška sedáku umožní nastavit židli podle délky vašich nohou a podle výšky pracovního stolu.
  • Opěrka hlavy pomůže občas ulevit hlavě a krční páteři. Měla by být polohovatelná nahoru i dolů, dopředu i dozadu, aby se maximálně přizpůsobila vaší postavě.
  • Nastavitelná opora zad poskytuje oporu bederní páteři a zabraňuje jejímu nežádoucímu prohýbání.
  • Podpěrky pro ruce poskytují úlevu nejen pažím, ale i ramenům a šíji. Zcela zásadní je jejich výšková nastavitelnost vůči vašemu tělu i pracovnímu stolu.
  • Vhodný je také houpací mechanismus, jenž umožňuje aktivní či dynamické sezení formou houpání a v ideálním případě také nakláněním do stran. Tím se sníží statické zatížení páteře.
  • Kolečka umožňují nejen jednoduchý a efektivní pohyb po pracovišti, ale rovněž zajistí, aby uživatel co nejméně otáčel trup, ale pohyboval celým tělem, čímž se uleví zádovým, krčním i šíjovým svalům.

Nákupem správné židle úprava pracovního místa nekončí

Nejen ergonomická židle, ale i vhodný, výškově nastavitelný stůl a možnost nastavit monitor počítače do výšky očí, umožní zaujmout nejlepší polohu při práci na počítači a omezit nadměrné namáhání těla.