Pásový opar dokáže hodně bolet! Jak se proti němu bránit?

Pásový opar je velice nepříjemné onemocnění, které může postihnout dospělé stejně jako děti. Toto onemocnění je poměrně dost bolestivé a vyžaduje pečlivou léčbu pod dohledem lékaře. Jak se toto onemocnění projevuje, jak ho poznáte a jak se mu bránit?

 

 

 

Původce máte v těle

Pásový opar, který označuje lékařský slovník také pojmem Herpes zoster, je infekční virové onemocnění. Způsobuje ho vir varicella zoster. Zajímavostí je, že tento vir mají v těle všichni ti, kdo prodělali neštovice. Po vyléčení neštovic totiž tento vir v těle zůstává a vlastně čeká na chvíli, kdy může znovu zaútočit a to právě v podobě pásového oparu. Právě proto může pásový opar postihnout děti, dospělé i osoby vyššího věku.

 

Může se objevit nečekaně

Pásový opar je onemocnění, které může přijít bez varování. Jeho příčiny jsou totiž různé. Pásový opar může vyvolat například snížená obranyschopnost, velký stres, šok nebo i porucha výživy.

 

 

Projevy pásového oparu

Viditelným projevem jsou malé ohraničené puchýřky, které se mohu objevit na jakékoliv části těla. Nejčastěji jsou to ale záda nebo boky. Nemoc je doprovázena silnou bolestí v místě puchýřů a také horečkou a přidat se může i bolest hlavy. Pokud takové příznaky pozorujete, ihned navštivte lékaře, který zahájí léčbu. Pásový opar se léčí pomocí antivirotik a důležitý je i klidový režim.

 

Přenosu je možné se vyvarovat

K přenosu pásového oparu dochází pouze skrze tekutinu, která může vytékat z puchýřků, slinami nebo jinými tělními tekutinami nemocného. Není ale potřeba se styku s nemocnou osobou vyhýbat, protože jinak pásový opar přenosný není. S nemocnou osobou by se ale neměli vídat těhotné ženy nebo osoby, které neprodělali neštovice.

 

Pokud se chcete o pásovém oparu dozvědět více, měli byste se podívat na www.cs.medixa.org

 

Medixa je specializovaný internetový portál, kde najdete nezávislé a ověřené informace ze světa medicíny a lidského zdraví. Můžete si zde přečíst hlavně zajímavé informace o nemocích, jejich léčbě a mnoho dalšího zajímavých informací.