portrait of a woman with child

Péče o dítě nebo kariéra? Skloubit lze obojí!

Uvažujete o návratu do zaměstnání alespoň na částečný úvazek ještě v době rodičovské? Zejména při aktuální nízké nezaměstnanosti nabízí tuto možnost firmy svým zaměstnankyním, které tak zůstávají v kontaktu se zaměstnavatelem i na rodičovské dovolené, navazují na dosavadní kvalifikaci a neztrácí profesní zkušenosti a kariéru. Naopak pro firmy je výhodné podpořit takové zaměstnankyně, protože se tím snižují náklady na výběrové řízení a zaškolení zástupu.

 

Návratu do práce rodičovský příspěvek nebrání

Za jakých podmínek se může žena vrátit na částečný úvazek do původního zaměstnání? Nárok na rodičovský příspěvek neovlivňuje to, zda pracujete nebo ne. Důležité je zajistit řádnou a celodenní péči o dítě. S tím vám může vypomoci babička nebo slečna na hlídání dětí. V případě, že využijete služeb školky nebo jeslí, nesmí tam vaše dítě mladší než dva roky strávit více než 46 hodin měsíčně.

 

Částečný úvazek nebo home office?

Nevíte, jestli návrat do práce zvládnete a neumíte si představit péči o dítě při zaměstnání? Předně si o svých plánech promluvte se svým nadřízeným, zhodnoťte možnosti návratu a systém práce. Zda pro vás bude možné docházet na několik hodin denně, případně zaměstnavatel uvolí k práci z domova. Na některých pracovních pozicích možnost home office neexistuje, proto je dobré si dohodnout flexibilní pracovní dobu, na kterou si zajistíte hlídání dětí v Praze pomocí profesionálek.

 

Loajalita a vyšší pracovní nasazení

Podle průzkumů mezi personalisty jsou zaměstnané ženy na částečný úvazek loajálnější k firmě, ale vykazují i vyšší pracovní nasazení. Právě benefit v podobě flexibility vynahrazují efektivitou a kvalitně odvedenou prací. Také jistota, že je o jejich děti dobře postaráno například chůvami z agentury Slunečnice, přináší ženám méně stresových situací. Navíc, ženy na rodičovské dovolené zvládají něco, o čem ostatní zaměstnanci mohou jen snít. Tím je perfektní time management, o kterém by mohly ostatní kolegy školit.