House exterior with walkout deck and beautiful landscape

Pergolou to začíná

Pergoly a zastíněné terasy jsou v posledních letech v kurzu. Poskytují nám příjemně zastíněný prostor, kde můžeme trávit chvilky relaxací, nebo prací na čerstvém vzduchu. Není nad to sednout např. k úkolům s dětmi venku. Důležité je mít prostor zastíněný, abyste se na slunci nepekli. K tomu poslouží pergola. Můžete ji kdykoliv podle potřeby roztáhnout, či zatáhnout a tím vytvořit příjemnější klima. Ovšem postavit takovou pergolu není snadné. Máte dvě možnosti. Necháte si ji nainstalovat odbornou firmou, nebo jste kutilové a dokážete to sami. Pro ukotvení pergoly ovšem potřebujete opravdového siláka, který udrží pergolu na místě a nehrozí s ním riziko pádu. Takovým silákem může být tzv. „chemická kotva“.

Tato „chemická hmoždinka“, jak se také někdy označuje, se uplatňuje hned v několika případech. Často v narušeném zdivu, kde by hrozilo porušení zdi při použití klasických hmoždinek a také tehdy, potřebujeme-li opravdu pevný základ.

Podívejte se, co vše chemická kotva vydrží.

Krok za krokem:

1. Přesně si rozměřte a označte kotvící body na stěně.

2. Podle materiálu zvolte vrták a vyvrtejte otvor.

3. Otvor pečlivě vyčistěte od zbylých částic a prachu.

4. Použijte chemickou kotvu – hmotou vyplňte otvor.

5. Našroubujte kotvící šroub a počkejte, až kotva zatuhne. Přebytečnou hmotu, která se dostala na povrch po vložení šroubu, lze odstranit a povrch zarovnat.

Chemická kotva Pattex CF 920 je právě jednou z „těch hmot“, díky kterým už doma nebudeme potřebovat zásoby hmoždinek a pevné nervy v případě, že se nám budou při aplikování do zdi protáčet. Základními vlastnostmi jsou především vysoká pevnost a vysoká tepelná odolnost, perfektní chemická odolnost, a hlavně vodotěsnost díky vodotěsnému spoji, skrz něj voda do otvoru přes lepící směs neproteče.

Pattex CF 920 je vhodný do interiéru i exteriéru a neobsahuje styren. Hmota se nanáší standardní aplikační pistolí a statickými směšovači, které lze vyměňovat a kartuši utěsnit těsnícím víčkem, takže ji lze postupně používat až do data spotřeby. Tato reaktivní pryskyřičná malta na bázi vinylesteru odolává teplotě od -40°C do +80°C.

Hmota je vhodná pro vysoce zatěžovaná upevnění do pevného kamene, betonu, pórovitého betonu i lehkého betonu. Využívá se především jako opravná malta či lepící malta pro betonové části. Používá se pro upevnění kotevních tyčí, objímek se závitem, výstužných tyčí, profilů včetně galvanizované a nerezové ocele třídy A4. Další použití je v oblasti upevňování fasád, vyčnívajících střech, dřevěných a kovových konstrukcí, konzolí, zábradlí a další. Mimo Pattex CF 920 je k dostání také Pattex CF 850. Více informací o chemických kotvách naleznete na www.pattex.cz