Pět bodů ke zvážení na cestě k vlastnímu bydlení

Způsobů, jak začít bydlet ve vlastním je hned několik. Můžete si dům postavit svépomocí, koupit si již hotovou stavbu a popřípadě ji rekonstruovat nebo zvolit čím dál častěji vyhledávanou variantu domu na klíč. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností?

 

1) Stavba domu svépomocí

Pokud jste se rozhodli, že si chcete pořídit vlastní bydlení a rozhodli jste se pro stavbu domu svépomocí, tak byste měli počítat s náročným a dlouhým procesem, který vás může nepříjemně zaskočit.

Při stavbě domu svépomocí musíte řešit nejen koupi veškerého materiálu, ale také stavební firmu pro pomocné práce, hlídání termínů, kdy co udělat, vyřizování veškerých dokumentů a právních náležitostí a v neposlední řadě také samotnou stavbu domu.

 

2) Dům na klíč

Výhodnější a příjemnější variantou je stavba domu na klíč. Dům si můžete nechat postavit do několika málo měsíců a máte jistotu, že jeho zpracování bude kvalitní, rychlé a velkou výhodou je také nízkoenergetická stavba, například bungalov nebo dřevostavba.

 

3) Zapojte kamarády a rodinu

Při stavbě domu můžete využít pomoc kamarádů a rodiny. Myslete však na to, že ne všichni mají vždy čas a že stavba domu se tak může protáhnout. Ideální je, pokud si necháte postavit dům na klíč, využít pomoc kamarádů ke stěhování do nového a k zařizování bydlení. Nezapomeňte na kolaudaci, kterou můžete začít své bydlení v novém a využít i jako formu poděkování pro zúčastněné pomocníky.

 

4) Vyberte si z katalogu domů

Vybrat si můžete z katalogu rodinných domů a nechat si postavit podobný nebo stejný dům. Zároveň však můžete zohlednit i vaše osobní požadavky, ať už k dispozicím, tvaru a vzhledu domu. Co se týče materiálů, vyberte si takovou stavbu, která vám bude vyhovovat, například u dřevostavby myslete na skvělé izolační vlastnosti dřeva.

 

5) Rekonstruujte starší dům

Další možností je také rekonstrukce staršího domu. Výhodou takové rekonstrukce mohou být prvotní nižší náklady, nevýhodou však mohou být následné náklady na provoz. Musíte myslet také na to, že rekonstrukce domu může být finančně i časově náročná. Navíc vás čeká spoustu práce a starostí.

Pokud chcete bydlet ve vlastním rychle a ušetřit co nejvíc financí, vyberte si dům na klíč, ať už zvolíte nízkoenergetickou dřevostavbu nebo bungalov.