Pitný režim v létě – co by v něm nemělo chybět?

S přicházejícím létem rostou nejen teploty, ale i žízeň. Tekutiny, které ve vedrech ztratíme pocením, totiž musíme rychle doplnit, jinak se budeme potýkat s bolestmi hlavy, únavou, malátností a dalšími potížemi typickými pro dehydrataci. Jak žízeň nejlépe zahnat, a zároveň prospět svému zdraví?

 

Slabé neslazené čaje

Obyvatelé těch nejteplejších oblastí na světě dobře vědí, že vlažné čaje představují ideální letní nápoj. Řeč opravdu není o těch ledových, ale o těch skutečných. Skvěle osvěží hlavně zelené, pro svou sladkou chuť si přední místo na žebříku popularity vydobyly i ty ovocné. Opatrní buďte v případě bylinných čajů, k dlouhodobému pití se příliš nehodí, protože představují pro tělo přílišnou zátěž. Snažte se je tedy střídat a rozhodně si je neservírujte denně.

 

Ovocné a zeleninové šťávy

Ředěné ovocné a zeleninové šťávy skvěle chutnají a spolehlivě zaženou žízeň. Velké oblibě se těší hlavně ty osvěžující, jako je grepová, citronová nebo pomerančová. Připravujte si je ale sami doma, ty kupované totiž obsahují celou řadu dalších přidaných látek, konzervantů a barviv, které našemu tělu neprospívají. Navíc těm čerstvým se vůbec nemohou rovnat nejen svým složením, ale především svojí chutí.

 

Obyčejná voda

Nic lepšího k pití než obyčejnou neperlivou vodu dosud nikdo nevymyslel. Nemusíte ji však denně kupovat v plastových lahvích, stačí jen doma otočit kohoutkem. Kvalita kohoutkové vody, kterou v Česku máme, se řadí na vysokou úroveň, podle některých testů patří k nejlepším na světě. Bohužel, ani ona však není dokonalá. Vyskytují se v ní třeba dusičnany nebo chlor, který sice odstraňuje nebezpečné bakterie, avšak ani on sám není zcela zdravotně nezávadný. Nemluvě o tom, že se negativně podepisuje na pachu a chuti. Naštěstí ho lze snadno odstranit, a to díky vodním filtrům. Ty zbaví vodu i dalších nežádoucích látek, jako třeba pesticidů, těžkých kovů, hormonů nebo antibiotik. Stačí je lehce namontovat přímo na kohoutek, k sehnání jsou i filtry na vodu pod dřez. Na jejich montáž už však bude potřeba zavolat instalatéra. Nebo šikovného Abyste měli vždy čistou a kvalitní životadárnou tekutinu i na svých dovolených, pořiďte si filtry cestovní. A pak už vám nic nebude bránit směle se pustit za prázdninovými dobrodružstvími!