Plánujete brousit dřevo nebo kov? Pro každý druh materiálu budete potřebovat správné brusné pásy

Pásová bruska je ideálním pomocníkem pro každého, kdo se častěji zabývá broušením větších ploch. Dostupná je v mnoha provedeních. V mnoha profesionálních dílnách, které se zabývají kovovýrobou, opracováváním dřeva i v dalších provozech se hojně využívají rovinné brusky. Tyto obráběcí stroje zvládnou celodenní intenzivní vytížení. Ruční nebo stolní pásová bruska je zase ideálním nástrojem pro živnostníky i kutily.

 

Brusné pásy se liší podle druhu brusiv

Pokud se chcete pustit do práce s pásovou bruskou, budete potřebovat brusné pásy. Základem úspěchu přitom je pořídit typ brusného pásu, který se hodí přesně pro opracovávaný materiál. Na výběr máte tyto druhy brusiva:

  1. Umělý korund je syntetická podoba pazourku. Na škále tvrdosti dosahuje devátého stupně, je tedy druhým nejtvrdším materiálem. Jedná se o nejběžnější brusivo, které se používá na běžném smirkovém papíru. Lze ho použít na všechny typy materiálů od kovu přes dřevo až po kůži. Nevýhodou je, že se velice rychle opotřebovává.
  2. Zinkokorund má díky své vysoké tepelné odolnosti ideální vlastnosti pro vysokotlaké obrábění a broušení. Hojně se proto využívá v průmyslových závodech, zejména při opracovávání oceli. Tvrdost umělého korundu je sice vyšší, zinkokorund je však houževnatější. Jeho velkou výhodou je i vynikající samoostřící schopnost. Lze jím brousit ocel, plast i dřevo včetně parket. K leštění se ale nehodí.
  3. Karbit křemíku je velice tvrdý a ostrý, ideální pro broušení kovů a skla.
  4. Keramické zrno je nejnovějším brusivem. Vyniká dlouhou životností, vysokou řeznou rychlostí a schopností podat maximální výkon. Brusné pásy s keramikou jsou nenahraditelné v nožířství a mečířství. Obecně se jedná o ideální brusné pásy na kov.

 

K finální úpravě povrchu budete potřebovat brusné rouno

K sjednocení povrchu slouží brusné rouno. S jeho pomocí lze materiál dokonale vyleštit. Pro práci u otvorů si sežeňte ještě stopkové brusné kotouče.