Podlehněte kouzlu dřevěného nábytku a vyberte si ten pravý dekor pro svůj interiér

Přestože se dřevěný nábytek vyskytuje v našich domácnostech od nepaměti, stále ho lze označit za velice nadčasový materiál, který nebyl ani v průběhu staletí překonán. Díky velkému množství dřevin s rozličnými vlastnostmi, barevností a dekorem lze dřevěný nábytek instalovat prakticky do každého interiéru, a to navíc v nekonečné škále různých kombinací odpovídajících přání majitele.

Stejně jako jednotliví členi domácnosti, je i každé dřevo jedinečné. Každý druh disponuje jinou vůní, barevností, strukturou ale i typickými vlastnostmi, které následně určují jeho možné využití. Všechny však pozitivně ovlivňují psychiku člověka, neboť svým hřejivým dojmem přetváří interiér na útulnou oázu klidu a zároveň pomáhají vytvořit příjemné domácí zázemí. Mezi jeho další výhody patří zdravotní nezávadnost, bytelnost, velká rozmanitost tvarů a barevných designů, ale také vysoká variabilnost, díky které lze dřevěný nábytek instalovat prakticky do každé místnosti. Díky povrchovým úpravám či speciálnímu postupu zpracování se tak můžeme se dřevem setkávat i v kuchyních anebo koupelnách.

 

Listnáč nebo jehličnan?

Ať už projde dřevina jakýmkoli zpracováním, důležitým kritériem při volbě nábytku koncovým spotřebitelem je bezesporu jeho barevnost. Tu sice do jisté míry může ovlivnit povrchová úprava, primárně ji však udává druh použitého stromu. U nás mají tradici převážně listnaté stromy jako je dub, ořech nebo třešeň, které vynikají schopností dobře snášet vlhké nebo naopak suché prostředí, lze je snadno opracovávat, ale zároveň disponují značnou tvrdostí a houževnatostí. Z jehličnatých stromů se u nás hojně využívá dřevo smrkové, bukové nebo dřevo z borovice, oproti listnatým stromům se však jedná o poměrně měkký materiál, který lze využít jen pro vybrané kusy nábytku.

 

Dubový nábytek

Dubové dřevo představuje patrně nejvíce využitelný materiál, který se hodí zejména na výrobu bytelného nábytku a masivních stolních desek. Kombinuje v sobě všechny vlastnosti, které od kvalitního nábytku očekáváme, a sice pevnost, houževnatost, tvrdost, ale také trvanlivost, díky které se nejlépe vypořádává s podmínkami vlhkého nebo naopak suchého prostředí, nepodléhá povětrnostním vlivům a vyznačuje se vysokou odolností vůči oděru či slunečnímu záření. „Z praxe mohu potvrdit, že dubové dřevo patří díky svým unikátním vlastnostem k nejvíce využívanému materiálu. Hodí se pro výrobu luxusních masivních ploch, stejně jako pro běžné kusy nábytku a jeho využití je tak velice variabilní,“ popisuje majitel společnosti PK Interiér Pavel Kružík. „Díky speciální povrchové úpravě polyuretanovým lakem můžeme navíc docílit konkrétní barevnosti dřeva, záleží tedy pouze na daném přání zákazníka,“ dodává Kružík.

 

Nábytek z ořechu

Ořech představuje velice tvrdé dřevo s typickou kresbou, které se hojně využívá právě na výrobu obkladů či dýh. I přes svou strukturu a houževnatost se poměrně snadno opracovává a ani následné úpravy jako leštění, vyhlazování nebo lepení nepředstavuje žádný problém. Hodí se pro výrobu nábytkových stěn do obývacích pokojů či pracoven, lze ho ovšem využít i pro atypický a solitérní nábytek.

 

Třešeň

Třešňové dřevo se vyznačuje především svou tvrdostí, pevností a houževnatostí, díky čemuž nachází široké uplatnění nejen v nábytkářství, ale také v uměleckém truhlářství nebo jako materiál pro dekorativní předměty a výrobky denní potřeby. Díky vyšší ceně se však příliš nehodí pro výrobu masivních konstrukcí, pokud si však chcete tuto ovocnou dřevinu ve svém interiéru přeci jen dopřát, vyzkoušejte řadu třešňového nábytku z pravé americké vícevrstvé dýhy od společnosti PK Interiér. Design lze uzpůsobit na míru modernímu i klasickému charakteru dané místnosti, je tedy vhodnou alternativou do jakéhokoliv interiéru.