Podzimní plískanice nejlépe přečkáte v pohodlném ušatém křesle

S příchodem podzimu nadchází doba, kdy více času trávíme doma za okny a zavřenými dveřmi, kde zuří podzimní nečas. Proto přemýšlíme, jak si náš příbytek zútulnit a vytvořit si z něj pohodlné zázemí. Pro tento účel radíme pořídit si pohodlné křeslo ušák, které svou ikonickou konstrukcí a pohodlím přímo vybízí k večerům stráveným s knihou a šálkem oblíbeného horkého nápoje. Jak si pořídit zajímavého solitéra a zařídit si soukromou oázu klidu a relaxace?

Léto a krásné počasí je nenávratně pryč. Na zážitky z dovolené zbyly už jen hřejivé vzpomínky a oblíbenou zmrzlinu na čas vyměníme za oblíbený čaj nebo horké kakao. Baterky nám sice dobijí procházky v měnící se barevné přírodě, ale s postupujícím podzimem bude hezkých dní spíše ubývat. V dnešní hektické době pociťujeme, že chvíle ničím a nikým nerušeného odpočinku se stávají stále vzácnějšími. Pohodlně usednout k dobré knize, vychutnat si šálek kávy nebo čaje a zrelaxovat tělo i mysl… to je představa ideálního relaxačního rituálu, který si však žádá vhodné podmínky a prostředí. Že si někdo koupí sedačku a k ní křesla, je obvyklý postup. Dnes už ale není žádnou zvláštností, kdy se namísto klasické sedací soupravy pořídí jedno křeslo, kolem kterého se vybuduje relaxační koutek. Dominantním prvkem je v tomto případě právě zajímavý solitér v podobě křesla.

 

Ušaté pohodlí

Dříve se ušák, tedy masivní konstrukce křesla s bočními čalouněnými opěrami pro hlavu, nabízel pod názvem čtenářské křeslo. Pohodlí díky ergonomickému provedení lákalo především náruživé čtenáře, kteří občas po dlouhých hodinách čtení spočinuli hlavou na rameni a budili se s nepříjemnými bolestmi krční páteře. Možná jste poklad v podobě ušáku objevili na půdě u prarodičů, možná se můžete pochlubit unikátním kouskem z antikvariátu. A pokud jste takové štěstí neměli, nezoufejte. Na ušáky se zaměřují i kreativní návrháři, a tak není problém najít vysněný kousek v požadovaném designu. Dokonce i takový, který se bude vyjímat v moderním interiéru. V případě ušáku se nebojte větší investice. Právě tento kus nábytku se stává klenotem děděným z generace na generaci.

Křeslo ušák, to je symbol pohodlí. Díky vysokým opěrám je šetrný k zádům, typické postranní oblouky zase zabraňují bolesti krční páteře v případě, že usnete. Tento typ konstrukce je ohleduplný i ke kyčlím a kolenům při usedání a zvedání, proto se hodí pro sezení kohokoli bez věkového omezení,“ říká Pavel Kružík, majitel studia na zakázkovou výrobu nábytku PK Interiér. „Pokud se rozhodnete pro křeslo pevné, nepohyblivé konstrukce, obzvláště dejte pozor na bederní opěrku, která musí se sedací částí svírat tupý úhel. V opačném případě byste si mohli poškodit meziobratlové ploténky,“ radí Kružík. Křesla z levné sériové výroby často nevyhovují přísným zdravotním parametrům, proto není od věci investovat do výroby na zakázku. „Výrobu tohoto křesla jsme zachovali z dob minulých. Stejně jako u anglického ušáku, je kostra masivní z tvrdého dřeva a sedák je pružinový, vyvázaný konopným provazem a vyplněný africkou trávou a koňskými žíněmi. Ke každému křeslu ušák je možnost vyrobit také taburet,“ doplňuje Kružík.

Kam s ním?

Křeslo ušák je z podstaty robustnější konstrukce, proto mu musíte dopřát prostor. Nehodí se do malých místností, kde by nevypadal dobře a malým prostorám by nesvědčil. Hodí se do většího obývacího pokoje buď jako doplněk sedací soupravy, nebo jako solitér v relaxační zóně, doplněný nejlépe lampičkou a policí s knihami. Relaxační koutky se nejlépe vyjímají v rohu nebo ve výklencích u okna. Dbejte na to, aby křeslo nestálo v cestě a umožňovalo volný průchod místností.