Předávací protokol: Důležitá součást Nájemní smlouvy

Vyplatí se mu věnovat zvýšená pozornost, i když byt nebo dům vypadá z vnějšího pohledu bez závad nebo poškození a pan/í majitel/ka v pohodě.

Naši makléři používají detailní předávací protokol, který vyplynul z naší dlouholeté praxe. U předávání nemovitosti proto zapínáme i veškeré spotřebiče, otevíráme okna, pečlivě kontrolujeme stav podlah, zdí apod. Doporučujeme majitelům, kteří nabízí byty k pronájmu, předkládat nájemníkům manuály na termostat, pračku apod.

Pokud chce mít klient či majitel úplnou jistotu, uděláme i fotodokumentaci. Tu každopádně doporučujeme u dražší nebo nákladně zrekonstruované nemovitosti.

Důležitý je i přesný stav měřidel vody, plynu, elektřiny. Nesmí chybět seznam všech světel a spotřebičů.  Ještě se nám, tedy myšleno realitní kancelář, nikdy nestalo, aby nájemník z bytu ukradl např. pračku. Ale může se stát, že ji předá porouchanou a majitel si toho nevšimne!  Nejlepší pro obě strany je co nejpodrobnější seznam všech hodnotných věcí a vyzkoušení funkčnosti. Předejde se dohadům a bude od začátku nájemního vztahu jasné, kdo má co hradit.

U ukončení nájemního vztahu se přihlíží k „tear and wear“ (opotřebení), majitel po nájemníkovi většinou nechce umytá okna apod., ale je nutné a také slušné předat byty k pronájmu, a nebo další nemovitosti uklizené. Majitelé oprávněně požadují, aby byl byt vrácen v takovém stavu, v jakém ho nájemníci převzali (přihlédne se samozřejmě k opotřebení), a pokud tak neučiní, výše oprav je jim stržena z kauce.

V některých případech se stává, že Předávací protokol není podepsán současně s nájemní smlouvou. Ta se totiž může podepisovat dříve, než se nemovitost předává. Doporučujeme nepodepisovat nájemní smlouvu, ve které není uvedeno, že její nedílnou součástí je Předávací protokol.

Před nastěhováním již zbývá poslední věc, a tou je předání klíčů a jejich počet. Majitel si nechává jednu sadu pro případ havárie. Tato skutečnost je napsána i ve smlouvě a klíče u majitele jsou v zapečetěné obálce. Pokud nemovitost spravuje naše kancelář, nachází se jeden kompletní set klíčů pro výše zmíněné případy u nás.