Přemýšlíte o výměně oken? Poradíme, jak na to!

Výměna stávajících oken za nová je jednou z nejčastěji realizovaných stavebních prací a úprav, která slouží ke snížení energetické náročnosti budov. Samozřejmě také ke zvýšení efektivity užívání domácnosti. Rozhodně se nejedná o lehkou činnost ani o činnost, která by měla být uspěchána nebo podceněna. My se v dnešním článku zaměříme na to, jak by měl probíhat celý proces výměny oken od A do Z.

 

Zaměříme se na plastová okna

I když jsou dřevěná okna (eurookna) a hliníková okna na našem trhu stále populárnější, drtivá většina nově realizovaných okenních výplní je z plastu. Plastová okna mají totiž velmi vyrovnaný poměr ceny a kvality. Jsou nejlevnějším druhem oken na trhu, ale jejich tepelně-izolační vlastnosti mohou být velmi vysoké. Při správném provedení se hodí i pro nízkoenergetické a pasivní stavby. Stačí jen najít správného výrobce, který bude vyrábět plastová okna v potřebné kvalitě, ale za rozumnou cenu.

 

Jak tedy na samotný proces výběru

Výběr nového okna není lehký proces. Vše byste si měli rozdělit do několika fází. V první fázi si musíte ujasnit, jaké hodnoty od svého nového okna očekáváte. Myslet byste měli na odolnost proti opotřebení a poškození, termoizolační vlastnosti, ovládání oken, velikost a celkové provedení. Vše je zapotřebí důkladně zvážit. Pak je třeba kontaktovat samotného výrobce odesláním poptávky. Výrobce oken by měl zareagovat potvrzením poptávky a vysláním technického pracovníka na osobní schůzku. Na osobní schůzce by si měl technický pracovník zjistit veškeré potřebné parametry k novým oknům a případně provést odborné poradenství, samozřejmě zdarma. Na základě konečných parametrů by měla firma vytvořit cenový návrh s konečnou cenou. Po vašem odsouhlasení a podpisu se začnou vyrábět vaše nová okna. Firma by měla zajistit i jejich odbornou montáž, včetně zednických a dokončovacích prací. Mezi takové výrobce oken se řadí například ARTOKNA s.r.o.

Detailní informace o tomto výrobci můžete najít na www.artokna.cz