Pro jakou tiskárnu se rozhodnout

Dokud vám nevznikne aktuální potřeba obstarání si kvalitní tiskárny s dlouhou životností, moc nad jejím výběrem a vhodností pro vaše využití nepřemýšlíme. V okamžiku, kdy však tohoto pomocníka začneme potřebovat, zjistíme, že se na trhu nachází celkem pestrá nabídka jednotlivých modelů. V tomto článku si poradíme a prozradíme něco o optimálním postupu při výběru tiskárny. V žádném segmentu se totiž neřídíme pouze dle ceny, ale dle individuálních potřeb a specifických požadavků. Tiskáren existuje celá řada od inkoustových až po laserové nebo multifunkční, které v sobě nesou i další komponenty v podobě faxu, skeneru, kopírky nebo i čtečku paměťových karet. Takovým modelům se říká All in One.

Tiskárna pro osobní či pracovní účely

Ze všeho nejdříve si musíte ujasnit, k jakým účelům tiskárnu kupujete. Kvalitnější tisk bude vyžadovat klient s pravidelným využitím v obchodních kruzích. Naopak výjimečné využití nebude žádat až tak mimořádnou kvalitu tisku a bohatě postačí jehličková tiskárna nebo inkoustová.

Rovněž je důležité se zamyslet nad typem tisku, zda-li budete tisknout pouze černobílé například faktury, povídky, nebo plánujete tisknout barevné obrázky a fotografie. Zde je dobré vědět, jaké požadavky máte na výsledný formát a kvalitu. Také nezapomínejte na výslednou cenu tisku, aby se vám domácí tisk nestal méně výhodný než ve specializovaném obchodě.

Laserová nebo inkoustová

Laserová tiskárna je opředena četnými výhodami v situaci, kde je zapotřebí tisknout téměř nepřetržitě. V případě, že nelpíte na kvalitě barev a spíše hledáte nástroj pro opravdu rychlý tisk, zaměřte se na laserovou tiskárnu.

V opačném případě, kdy je zapotřebí zachovat co nejlepší kvalitu barevného dokumentu nebo fotografie, určitě se doporučuje inkoustová tiskárna. Tyto tiskárny jsou rovněž i mnohem levnější a mají věrnější a větší barevný rozsah. Jedinou nevýhoda je spojena s vyšším nákladem na tisk.