Vnější rekonstrukce domu – proč je tak důležitá?

Každý starší dům vyžaduje po určitém čase rekonstrukci, neboť neplní své funkce již na 100 %. U starých staveb často dochází k zbytečným únikům tepla kvůli netěsnícím oknům a dveřím, zatékání či dalším závadám.

 

Proč rekonstruovat?

Aby vaše nemovitost nebyla tzv. „žroutem peněz“, skvělým řešením je rekonstrukce domů, díky které nejen prodloužíte její životnost, ale také výrazně snížíte náklady za vytápění, zlepšíte celkový vzhled stavby a tím i její hodnotu. Jedná se o dobrou investici, která se vám vyplatí díky výraznému snížení nákladů za energie nebo při prodeji, kdy hodnota nemovitosti bude vyšší, než kdyby žádná rekonstrukce neproběhla.

 

Nejčastější závady

Ať už se jedná o bytový, panelový nebo rodinný dům, mezi nejčastější závady, kteří se objevují na základě jejich stáří, patří:

  • špatné těsnění v oblasti střechy
  • netěsnící okna a dveře
  • pronikání vlhkosti
  • různé statické poruchy
  • špatná izolace
  • koroze balkonů
  • vznik trhlin na nemovitosti

 

Vnější rekonstrukce nemovitosti

Během vnější rekonstrukce nemovitostí se provádí řada úkonů. Celkový rozsah se však vždy odvíjí podle celkového stavu budovy. Takovým základem, který vyžaduje většina starší domů, je zateplení fasády, výměna všech oken a dveří, rekonstrukce střechy, příp. oprava balkonů. U bytových a panelových domů často dochází také k opravě starých výtahů, díky které se zvýší bezpečnost při používání.

 

Zateplení fasády

Při rekonstrukci staveb patří zateplení fasády k tomu nejzákladnějšímu. Samotná nemovitost je neustále vystavována nepříznivým vlivům, jako je déšť, mráz, vítr apod. Díky správnému zateplení bude samotná budova před všemu venkovními vlivy uchráněna. Zároveň se zlepší její estetický vzhled a dokonce se zvýší také její hodnota.

 

Výměna všech oken a dveří

K velikým tepelným ztrátám dochází v důsledku starých netěsnících oken a dveří. Proto také patří k největším „žroutům“ tepla v domě a vy tak protopíte ročně daleko více energie (únik tepla okolo 30 %). Zbytečným únikům tepla lze zabránit výměnou starých oken a dveří za nová.

Díky jejich výměně za nová, moderní těsnící okna a dveře snížíte tepelné ztráty až na třetinu. V současné době je na trhu řada materiálů i barev, takže si vyberete přesně taková okna, která se budou hodit k vašemu domu.

 

Oprava střechy

Střecha je důležitou součástí každého domu, neboť chrání nás i nás interiér před nepříznivými vlivy. U starších domů však dochází často k protékání či promrznutí střechy. Před jakoukoliv rekonstrukcí je nutné provést důkladnou prohlídku stavu střechy a na základě toho stanovit rozsah oprav.

Ať už se rozhodnete pro celkovou nebo jen částečnou rekonstrukci, berte to jako investici, která se vám později mnohonásobně krát vrátí. V případě zájmu neváhejte kontaktovat naši firmu MIRAS – rekonstrukce bytů a domů Pardubice, která má v této oblasti mnohaleté zkušenosti.