Proč naše tělo potřebuje vodu?

Máme ji kdykoli k dispozici a v jakémkoli množství, přesto na její pití zapomínáme. Proč je pitná voda tolik důležitá pro náš organismus a měla by tvořit základ pitného režimu?

 

Tělo z vody

Lidské tělo je z 60 % tvořeno vodou, v krvi máme dokonce 90 % vody a vodu potřebují ke správnému fungování všechny buňky v našem těle. Voda ovlivňuje také metabolismus i hubnutí, kvalitu pleti, naši náladu, teplotní komfort a zdravotní stav. Pití čisté vody má mnoho přínosů, neměli bychom se jí tak vyhýbat a nahrazovat ji limonádami a sladkými sirupy, které jsou plné konzervantů a barviv. Častým důvodem, proč nepijeme vodu, je její chuť, tu však mohou upravit vodní filtry. Ty pomohou nejen zlepšit chuť vody, ale také ji zbaví nečistot a škodlivin, které nejsou pro náš organismus vhodné. Filtry na pitnou vodu ale zachovají prospěšné látky, jako jsou jód, vápník nebo hořčík a další stopové prvky. Dodržet pitný režim s vodou, která nám chutná, je tak mnohem jednodušší.

 

Klouby bez bolesti

Pokud má náš organismus málo tekutin, hrozí dehydratace. První příznaky jsou žízeň a  sucho v ústech, pít bychom tedy měli průběžně a nikoli až když už se tělo ozve. Když i přesto ignorujeme volání o vodu, přidá se bolest hlavy, poruchy soustředění, únava a malátnost a omezí se pocení, vylučování a zpomalí metabolismus. Pokud tak zrovna hubnete, je pití vody zásadní i pro dosažení cílů a snížení váhy. Trvající nedostatek tekutin má vliv i na náš pohyb. Kloubní chrupavky tvoří z 80 % voda a dlouhodobá dehydratace může snížit schopnost kloubů absorbovat otřesy, což vede k bolesti kloubů. I proto pomáhá dodržování pitného režimu k tom, abychom se cítili lépe. Tam, kde nemáme možnost si zajistit chutnou vodu z kohoutku je ideální doplněk cestovní filtr, který zvládne už za pár minut přefiltrovat konvici vody. V kempu, na chatě nebo v práci a všude tam, kde nejsme s chutí vody spokojení, tak můžeme mít kdykoli po ruce upravenou a chuťově skvělou vodu.

Bez vody vydržíme jen několik dní, přesto je zbytečné vystavovat svoje tělo komplikacím s příznaky dehydratace. Pravidelný režim a dostatek tekutin pomůže k lepší náladě i správnému fungování organismu.