Proč nosit kontaktní čočky častěji než brýle

Svět je krásné, barevné místo a stojí za to ho naplno vnímat. Pro mnohé lidi to může být jen obyčejná fráze a však pro ty, kdo z jakéhokoliv důvodu trpí oční vadou je boj o ostrý obraz každodenní realitou.

Ještě před pár lety byly oční vady pro nás v mnoha ohledech svazující nebo přinejmenším hodně nepříjemné.

Vzpomeňte si na těžké brýle, které vám deformovaly nos a sportovní aktivity nebyly moc pohodlné. Většina lidí tedy proto nejprve s povděkem sáhne po nových lehkých konstrukcích brýlí avšak čočky mohou odrazovat svou domnělou nepohodlností.

Dnes již ale víme, že kontaktní čočky nové generace jsou úžasným vynálezem, který nám v mnoha ohledech usnadňuje a zkvalitňuje život. Jestliže jste kontaktní čočky dosud nevyzkoušeli, zde je pár rad, kde začít s jejich nošením. První a zcela logickou volbou je návštěva očního lékaře. Na základě jeho vyšetření pak budete vědět přesně, jaké kontaktní čočky si máte pořídit. I tato specifikace vám ještě však stále dává široké spektrum výběru čoček dle vlastního gusta a potřeby. Rozhodnete se například zda koupit čočky měkčí, které jsou komfortnější při nošení nebo dáte přednost tvrdším a více odolným. Tato volba bude zřejmě záviset na účelu, aktivitě ke které se rozhodnete čočky použít. Tvrdší čočky je vhodné používat při sportu a dalších krátkodobých a více zátěžových aktivitách. Naopak pro dlouhodobé nošení čoček je vhodné zvolit jejich měkčí variantu.

Při výběru kontaktních čoček neplatí vždy pravidlo čím dražší, tím lepší. Levné kontaktní čočky mohou být stejně kvalitní jako ty drahé. Zejména pro ty z vás, kdo jste se teprve rozhodli čočky nosit je vhodné začít od základních typů čoček a roztoků pro jejich údržbu. Nejednodušší roztoky pro kontaktní čočky obsahují zpravidla nejméně chemických látek. Ze začátku, než si vaše oči zvyknou je vhodné doplnit péči o váš zrak očními kapkami.

 

Oční kapky zvlhčují rohovku a tím ochrání vaše oči před mechanickým podrážděním. Nejčastěji používané kontaktní čočky jsou měsíční, ale můžete zvolit jednodenní, dvoutýdenní, čtvrtletní, denní i noční.