Proč si ke krbu pořídit dřevěné brikety

Pohodlné a komfortní na topení, šetrné k přírodě a vhodné pro použití v krbech a krbových kamnech i kotlích, které slouží k centrálnímu vytápění pevnými palivy. Dřevěné brikety mají mnoho výhod.

 

Bez chemie

Vyrábí se ze zbytků dřeva, nejčastěji borového, dubového a bukového. Štěpky a piliny, které vznikají jako odpad při zpracování dřeva, se pomocí strojů lisují a poté formují na zhutněné dřevo. To obsahuje látku lignin, která pod vysokým tlakem lisu začne fungovat jako pojivo. Tím je zaručeno, že lisované brikety budou dokonale držet tvar i bez použití chemických lepidel a dalších pojiv. Nejčastěji mají brikety tvar válce nebo cihly, dobře se tak skladují. Právě skladování je dalším plusem dřevních briket. Každý obal je uzavřený, aby brikety ochránil před vlhkostí, která by mohla narušit jejich pevnost. Pokud tak vytvoříte vhodné podmínky, lze je skladovat i venku, zakryté plachtou a chráněné před vlhkostí od země. Po vyjmutí z obalu jsou brikety ihned připraveny k použití, není nutné je jakkoli řezat či sekat jako dřevo.

 

Třeba i přes noc

Díky tomu, že brikety neobsahují přirozenou vlhkost, kůru a pryskyřici, se můžeme při spalování spolehnout na to, že budou hořet a sálat teplo několik hodin. Od pohody u krbu nás většinou ruší právě potřeba neustálého přikládání, což s briketami není nutné. Pro topení přes noc jsou vhodné noční brikety, které vydrží sálat teplo 10 – 16 hodin. Pokud tak u krbu nebo kamen usnete třeba při četbě své oblíbené knihy, nic se neděje, zima vás rozhodně nevzbudí. Ráno se probudíte do tepla a den vám nezkazí ani rozmary podzimního počasí.

Stejnou technologií, jako dřevěné brikety, se vyrábí také peletky, určené pro použití v kotlech. Lisují se však do tvaru malých válečků, aby bylo možné jimi topit i v automatizovaných kotlech s dávkovači.