Vysetreni_2_zdroj_foto_Aditus_Vitae_PP

Průzkum: Obezita a nadváha trápí většinu české populace

Lékaři i odborníci na krásu řeší problém pomocí nových neinvazivních metod. Obezita či nadváha, které jsou příčinou řady vážných zdravotních obtíží a které jsou fenoménem nezdravého životního stylu, postihují většinu domácí populace.

Za obézní se přitom podle exkluzivního průzkumu společnosti SANEP považuje více jak pětina Čechů. Nadváha pak trápí více než třetinu veřejnosti. Odborníci z řad lékařů i výživových specialistů hovoří v souvislosti s obezitou o nových neinvazivních metodách, které pomáhají lidem jejich problém řešit. Nemusí jít přitom pouze o krásu, ale i o celkové zdraví.

 

 

Češi nehodlají podstupovat redukční diety

Z výsledků průzkumu je dále patrné, že 55,1 % domácí populace není spokojena se svým zevnějškem.Obezita a nadváha jsou přitom hlavními příčinami této nespokojenosti. Více kritické jsou ke svému tělu ženy (66,1 %) než muži. I přes majoritní nespokojenost se svým zevnějškem alevětšina domácí populace nehodlá v boji s nadváhou či obezitou podstupovat redukční diety. Správným řešením však podle výživové poradkyně Kláry Podraské ze Salonu BE-1 není dočasná dieta, ale postupná a dlouhodobá změna životního stylu.

 

Vysetreni_2_zdroj_foto_Aditus_Vitae_PP

Neinvazivní liposukce. Kdy je vhodná?

„Stačí sportovat a vhodným způsobem upravit jídelníček. Ženy, které nechtějí dlouho čekat na výsledky, se mohou rozhodnout pro neinvazivní liposukci. Ani tento krok ovšem není všespásný, ačkoli úbytek tukové tkáně lze garantovat. Ideální je obrátit se nejprve na výživovou poradkyni, která pomůže změnit jídelníček, pitný režim a životní styl – a případně doporučí tyto změny podpořit kromě pohybu též neinvazivní liposukcí,“ doporučuje specialistka na zdravou výživu Klára Podráská.

 Princip neinvazivní liposukce

Neinvazivní liposukce funguje na principu rozbití membrány tukových buněk působením nízkofrekvenčního ultrazvuku. Za pomocí ultrazvukové hlavice se tukové buňky zahřejí a následně se pomocí lymfatického systému vyplavují ve formě mastných kyselin. Z toho vyplývá, že označení „neinvazivní liposukce“ je zjednodušené. „Je to především výraz, který se vžil, protože dobře ilustruje podstatu věci, ač není zcela přesný,“ uvádí na pravou míru kosmetička a odbornice na neinvazivní liposukci Salonu BE-1 Bára Hoffmanová.

Obezita a neinvazivní metody v rukou lékařů

Zajímavou novinkou z oblasti neinvazivních metod je také komplexní vyšetření na screeningovém diagnostickém přístroji. Pacient získá během několika minut výsledky s více než sto hodnotami, které se týkají jeho zdravotního stavu. „Přístroj napomáhá identifikovat například první příznaky kardiologických poruch, které mohou souviset s nadváhou nebo obezitou. Obézní lidé jsou zároveň častěji náchylní ke vzniku cukrovky, mívají vysoký krevní tlak a nezřídka i zvýšenou hladinu cholesterolu, což může vést k dalším závažným onemocněním. Vyšetření na screeningovém diagnostickém přístroji pomáhá i tato rizika včas podchytit,“ informuje MUDr. Jiří Skoupý, který s tímto přístrojem pracuje v Diagnostickém centru Aditus Vitae.

Foto_Salon_BE_1_PP

Neinvazivní diagnostika. Nové vodítko pro obezitologa

Pacienti, kteří se na diagnostickémpřístroji nechají vyšetřit, získají informace o svém zdravotním stavu bezprostředně po měření, a to v tištěné nebo elektronické podobě. „Pokud během vyšetření odhalím kritické hodnoty například u srdečně cévního komplexu pacienta, získám tak zajímavý námět k dalšímu a přesnějšímu in vitro vyšetření. Pacientovi mohu následně doporučit návštěvu u specializovaného lékaře, například u kardiologa nebo obezitologa. Včasné odhalení možných příznaků choroby může urychlit stanovení konečné diagnózy a zefektivnit tak i samotnou léčbu pacienta,“ upozorňuje MUDr. Jiří Skoupý z centra Aditus Vitae.