Půjčka bez doložení příjmu s nulovým úrokem? To je to, na co Češi slyší
Česká bankovní asociace provedla průzkum a zaměřila se na to, jak to v našich končinách vypadá s půjčováním peněz. V současné době splácí alespoň jeden úvěr každý pátý Čech. A k čemu potřebují peníze nejčastěji?
Češi si v loňském roce půjčili o patnáct miliard korun více než v tom předchozím, ovšem na růstu objemu se podepsala i skutečnost, že se tuzemské ekonomice výrazně daří. Oblíbená je půjčka bez doložení příjmu, nicméně lidé velice často slyší i na zajímavé akce a slevy.
Pozor na sazbu RPSN
Věřitelé si uvědomují, že žadatele o úvěr zajímá především co nejnižší úroková sazba. Právě z daného důvodu lákají na nulovou úrokovou sazbu, případně na různé akce na splátky. Přitom i takhle zdánlivě výhodná půjčka se může značně prodražit, protože věřitelé si účtují nepřiměřeně vysoké poplatky. Jestliže si chcete tedy půjčit peníze, zajímejte se ještě kromě výše uvedeného o sazbu RPSN. Právě ta zahrnuje i poplatky a ukazuje výhodnost, respektive nevýhodnost úvěrového produktu.
Stejně tak roste zájem o hypoteční úvěry, přestože Česká národní banka zpřísnila podmínky. Unicredit Bank hypotéka nabízí úrokovou sazbu okolo dvou procent, což je vskutku skvělé.
Podle průzkumu si Češi věří, že dokážou své závazky splácet. Většinou si půjčují na elektroniku, automobil, motorku, vybavení bytu. Naopak, nechtějí si půjčovat na dovolené a zážitky.
Na co si dát pozor při sjednávání půjčky?
Chcete-li si požádat o úvěr, buďte obezřetní a nevybírejte jen podle úrokové sazby a slev na splátky. Zaměřte se tedy také na RPSN, různé poplatky, stejně tak i podmínky. Přečtěte si důkladně úvěrovou smlouvu, abyste věděli, do čeho jdete.
Bezhlavé podpisování by vás mohlo přijít draho a najednou byste se mohli dostat do problémů, jako je třeba exekuce na plat. A to zřejmě opravdu nechcete.