Puzzle pro skutečné chlapy? Set pro stavbu udírny!

Možná máte dojem, že vaší zahradě něco chybí, že gril je sice fajn, ale chtělo by to ještě něco víc. Máme pro vás tip: postavte si vlastní udírnu se vším všudy a s minimálními náklady. Stačí jen vsadit na správného koně.

Naším favoritem je kamnářství König vlastněné již třetí generací na slovo vzatých kamnářů, kteří se v dané problematice skutečně orientují. Výsledkem dlouholeté praxe a zkušeností jsou například praktické cenově zvýhodněné sety, ve kterých najdete vše potřebné pro stavbu nejenom udírny, ale také grilu nebo zahradního ohniště.

Jednotlivé díly k sobě dokonale pasují a stačí je doplnit pouze kvalitními cihlami, šamotkami a speciální žáruvzdornou maltou. Poradíme vám, jak si domácí udírnu postavit pěkně krok za krokem jako profesionál.

Od ohniště až po udicí háky

Na ohništi si dejte skutečně záležet. Jako základ použijte topný štít doplněný přikládacími a případně i popelníkovým dvířky. Neměl by vám chybět ani litinový rošt, zodpovědný za optimální regulaci tepla uvnitř udírny. Na výstavbu použijte šamotové cihly a žáruvzdornou maltu.

Horní část ohniště, tzn. samotný prostor pro uzení, vybavte zabudovanými závěsy na udicí háky a kvalitními dvířky do udírny. Rozhodně doporučujeme ta vybavená zabudovaným teploměrem, který vám okamžitě ukáže, jestli je třeba přiložit nebo naopak paliva spíše ubrat.

Udírnu by od topeniště měl oddělovat kvalitně provedený kouřovod o optimální délce. Ta by neměla být menší než 1,5 ani větší než 4 metry. Samotný kouřovod vám ale příliš dobrou službu neudělá, zakryjte ho tedy ještě speciální promaglaf rohoží, která:

  • odizoluje rouru před vnějšími vlivy
  • zabrání rychlému ochlazování kouře
  • zamezí kondenzaci vody uvnitř kouřovodu

S těmito jednoduchými radami byste stavbu své domácí udírny měli rychle a bezpečně dovést ke zdárnému konci. Pokud by vám však přece jen chyběla inspirace, doporučujeme navštívit fotogalerii spokojených zákazníků na stránkách Kamnarina.cz. Budete ohromeni, co vše je možné postavit jen za pomoci jednoduchého, ale kvalitního nářadí a vybavení!