Rádi sledujete krajinu, okolí, vesmír, svět? Pořiďte si vybavení, které si zamilujete

Už jako malé děti se spousta z nás seznámilo s teleskopy. Většinou jsme je poznali na exkurzi na hvězdárnu s celou třídou žáků. Dnes však můžete mít skvělý a kvalitní teleskop i doma. Používat jej můžete kdykoli se budete chtít podívat, co se na obloze děje, nebo jen tak relaxovat.

 

Šikovné a důmyslné teleskopy

Teleskop se skládá ze dvou hlavních částí, a to okuláru a objektivu. Okulárem pozorujeme obraz stejně jako třeba lupou, objektiv slouží ke shromažďování světla. Důležitá je i samotná montáž teleskopu.

Vybrat si můžete z několika typů různých teleskopů od různých výrobců. Jejich základní dělení je však na čočkové teleskopy, zrcadlové teleskopy a katadioptrické systémy. Čočkové teleskopy dovolí líp pozorovat světelnější objekty jako třeba planety a měsíc, zrcadlové větších průměrů přináší možnost pozorování i méně jasných objektů, jako např. Deep sky objekty a galaxie.

 

Je libo termovizi?

Skuteční „fajnšmekři“ jistě ocení na svých zařízeních i funkci neuvěřitelné termovize. Termovize pracují na podobném principu, jako noční vidění, ale nesbírají zbytkové světlo, nýbrž infračervené záření. Aby fungovaly, není potřeba světlo, proto jsou možnosti pro využití v porovnání s nočním viděním mnohem větší. Kromě toho mají i větší dosah. Pokud se vám ztratí zvíře, člen skupiny, termovizi můžete použít v naprosté tmě, ale také v mlze, dešti nebo při sněžení.

Dle použití dělíme termovize na ty k pozorování, a termovizní předsádky a termovizní zaměřovače. Poptávaný je např. termovizní monokulár HIKMICRO LYNX PRO LH15 za 1 115 euro, nebo termovize Guide Track IR 35 za 2 050 euro, která je teď aktuálně v akci.

Kompletní nabídku teleskopů, termovizí, ale i dalekohledů, mikroskopů atd., najdete na dalekohlady-puskohlady.sk.