Ráj autoklíčů? Naše republika!

V každém odvětví průmyslu se neustále vyvíjí nové technologie a představují se novinky. V tom automobilovém se to týká nejen karosérií či motorů, ale i autoklíčů.

 

Z okna do pračky

Pro světové automobilky se autoklíče vyrábí u nás, v České republice. Konkrétně ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde se klíče od auta vyrábí, vyvíjí a testují. Zvenku vypadají všechny klíče podobně, plastová krytka s tlačítky, ale uvnitř se liší podle požadavků jednotlivých výrobců automobilů. V rámci jednoho koncernu jsou ale téměř totožné. Každý klíč se skládá z až 40 komponentů a musí vydržet opravdu mnoho. Automobilky si na to, co vše musí jejich klíče zvládnout, stanovují přesné požadavky, ty jsou však tajné. Obecně ale musí klíče vydržet teploty od mínus 40 do plus 80 stupňů Celsia, pád z několika metrů i vyprání v pračce. Zohlednit se musí také možné uvolnění planžety u vystřelovacích klíčů, tedy těch, u kterých je právě planžeta klíče schovaná v plastové krytce. V rámci testů se tak klíče perou v pračce, hází z okna nebo přejíždí autem, to podle toho, jaké má samotná automobilka požadavky.

 

Přežijí auto

Napadlo vás někdy, co všechno musí vaše klíče zvládnout a co vše umí? Proč třeba pro odemknutí musíte tlačítko stisknout větší silou než to pro zamykání? Je to standardní požadavek výrobců aut jako ochrana proti nechtěnému odemčení auta, třeba když máte klíče v kapse. Autoklíče by měly, při šetrném zacházení, vydržet až půl milionu stisknutí, což je nejspíš mnohem více, než kdy budeme u jednoho auta potřebovat.

V současné době jsou velmi populární keyless technologie, které se stále vyvíjí a v blízké budoucnosti budeme svá auta odemykat třeba mobilním telefonem. Klasické klíče, které známe dnes, se tak možná stanou nadstandardním stylovým doplňkem luxusních vozů.