Rekonstrukce Karlštejnu

Karlštejn je jednou z nejstarších a nejznámějších památek v Čechách. Založen byl již v polovině 14. století. Nikoho proto nepřekvapí, že letos – v roce 2019 – byla zahájena velice rozsáhlá rekonstrukce. Jelikož je ale hrad celoročně turistiky velmi vyhledávaný, budou práce probíhat za „otevřených dveří“. Dočasným uzavírkám některých částí se ale vyhnout nelze.

 

Dlouhodobá investice

Základní kámen položil císař Karel IV. v roce 1348. Po dlouhých letech vypadá hrad stále velmi robustně a stabilně. Jistě tomu napomáhá i pravidelná údržba, kterou provádí Národní památkový ústav. Nicméně je nyní čas na modernizaci. Kolik taková operace může stát? Podle odhadů bude třeba vynaložit až 95 miliónů korun. Částka to je pro většinu populace astronomická. Národní památka je ale třeba udržovat v důstojném stavu.

Stavební práce, které se potáhnout až do roku 2022, se nejvíce dotknou pravděpodobně Císařského paláce. Tam má vzniknout dokonce nový prostor – víceúčelový sál s expozicí. Dále půjde o renovaci především přízemních, suterénních a sklepních prostor. V těchto místech by mělo vzniknout moderní návštěvnické centrum, které tu citelně chybí.

 

Cíle rekonstrukce

Turistické služby se tu mají zvednout ale celkově. Na Karlštejnu se má objevit kinosál a několik nových expozic. Zatím se počítá se zaměřením na karlštejnské vinařství, kamenické prvky a virtuální model hradu. Což pro mnoho návštěvníků bude jistě zajímavé a prohlídky tak dostanou nový rozměr. Obnovou projdou také zahrady, kde by se v budoucnu mohly konat například svatby.

Jedním z cílů celé modernizace je navýšení počtu návštěvníků a s tím spojený větší komfort v areálu. Tomu odpovídají již dnešní možnosti příjemného ubytování, které se nachází v okolí.

Pro více informací přejděte na https://www.hotelmlynkarlstejn.cz.