Seznamte se s Arduinem a tvořte zábavné elektronické projekty

Současný svět je doslova protkán elektronikou všeho druhu. Stačí se rozhlédnout kolem sebe – schválně to teď udělejte a spočítejte, kolik různých zařízení vám dělá společnost v pokoji, ve kterém se právě nacházíte. Možná vám na to nebudou stačit prsty na rukou. Každopádně je berete za samozřejmé a nedokážete si bez nich představit život. Ale tušíte vůbec, jak fungují? Pokud vás to skutečně zajímá – a rádi byste někdy vytvořili vlastní přístroj (třeba robotickou ruku nebo detektor zemětřesení), bude se vám Arduino zamlouvat.

 

O co se jedná?

Arduino je název otevřené elektronické platformy postavené na bázi mikrokontrolerů ATmega (vyrábí firma Atmel). Projekt vznikl v roce 2005 jako učební pomůcka pro studeny, ale okamžitě se stal velmi populárním mezi milovníky elektronického bastlení. V průběhu prvních pěti let se prodalo přes 120 tisíc kusů, celkově pak více než milion kusů – minimálně stejný počet však připadá na nejrůznější klony.

Základem každého projektu je tedy vývojová deska, ke které lze připojit různé periferie – displeje, čidla, ovládací prvky a mnohé další. S pomocí Arduina lze sestrojit prakticky jakékoliv zařízení – od jednoduchého digitálního teploměru přes dálkově ovládanou buginu či robotickou ruku až po velmi komplexní projekty v podobě chytré domácnosti. Využití má také v průmyslu, kde se uplatňuje v rámci různých aplikací. Rozhodně tedy nejde pouze o volnočasovou záležitost nadšených bastlířů, ale o velmi užitečnou technologii s velkým potenciálem.

 

Musíte umět programovat?

K tomu, aby se elektronické součástky rozhýbaly, je zapotřebí program. Ten musíte napsat v jazyce Wiring, který je prezentován jako metajazyk C++. Ale nemusíte mít strach, s Arduinem se můžete královsky pobavit i v případě, že programátorskými schopnostmi neoplýváte – nepřeberné množství hotových programů najdete volně na internetu. Stačí je nahrát do mikrokontroleru a je to!

Startovací Arduino Kit a veškeré potřebné komponenty najdete v nabídce specializovaného e-shopu laskarduino.cz.