Služba garantovaného nájmu vás zbaví veškerých problémů při pronájmu nemovitosti, jak funguje?

Pronájem nemovitosti je jednou z nejlogičtějších voleb, jak přijít k penězům navíc, vlastníte-li nemovitost, kterou pro své vlastní účely nevyužíváte. Problém ovšem spočívá v tom, že pokud se potřebujete na příjem z nájemného spolehnout, jakýkoli problémový nájemník váš finanční rozpočet může ohrozit. Někteří tak radí při obsazování nemovitosti potenciální nájemníky řádně proklepnout a podepisovat s nimi neprůstřelné nájemní smlouvy. A přestože je obezřetnost zcela určitě na místě, někdy bohužel stejně nestačí.

Některé realitní společnosti však v dnešní době již nabízí službu garantovaného nájmu, která vás veškerých problémů s nájemníky zbaví. „Při pronájmu nemovitosti se nejčastěji setkáváme s nájemníky s nepravidelnou platební morálkou či s nájemníky, kteří mají tendence nemovitost demolovat. V České republice však majitelé nemovitostí nemají moc možností, jak se proti těmto rizikům bránit a i při splnění veškerých právních náležitostí může celý proces trvat i několik měsíců, než majitel nemovitosti dostane peníze za způsobenou škodu zpět. Proto jsme do našeho portfolia služeb zahrnuli i službu garantovaného pronájmu, která majitele nemovitostí za předem daný poplatek zbaví prakticky všech starostí,“ říká majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates David Novotný. Ta vznikla roku 2006 proto, aby drobným i velkým investorům nabídla skutečně komplexní řešení v oblasti správy a investic do rezidenčních i komerčních nemovitostí. Nyní má po České republice společnost Bohemian Estates tři kamenné pobočky, a to v Praze, Brně a Ostravě a spravuje přes 800 nemovitostí v Čechách i v zahraničí v celkové hodnotě 5 miliard korun.

A co si vlastně máte pod pojmem garantovaný pronájem představit a jak tato služba funguje? „S majitelem nemovitosti, který chce této služby využít, podepisujeme nájemní smlouvu, která jasně definuje výši měsíčního nájemného. To je stanoveno na základě prohlídky nemovitosti a pokráceno přibližně o 15 %, což je poplatek za tuto službu. Poté už veškeré starosti řešíme my, ať už se jedná o inzerci, vybírání nájemníků, údržbu nemovitosti apod,“ přibližuje Novotný, jak tato služba funguje. Postaráno je tak opravdu o všechno i včetně přepisů energií, vybírání nájemného a společnost zároveň garantuje vrácení nemovitosti v původním stavu, a tak pro majitele nemovitosti nepředstavují žádnou hrozbu ani tací nájemníci, kteří mají sklony demolovat. Jak již bylo zmíněno, zajišťována je i pravidelná údržba a opravy a pro majitele je k dispozici i pravidelný online report o tom, jak si nemovitost vede.

„Přestože by se majitelé teoreticky nemuseli o nic starat a jen pravidelně inkasovat nájemné, my jim nechceme nic tajit, a tak ji poskytujeme nepřetržitý přístup k reportům a fotografiím nemovitosti. Mohou tak v reálném čase sledovat, kolik nemovitost vydělává či zda je aktuálně obsazena,“ dodává David Novotný.

 

Komu je služba určena?

Služba je vhodná pro všechny majitele nemovitostí, kteří se nechtějí starat o problémy pramenící z pronájmu. Ocení ji ale zejména i ti, kteří chtějí či potřebují pravidelně inkasovat peníze za nájem, a přitom se o nic nestarat. Je proto ideální například pro ty, kteří byt koupili na hypotéku a nechtějí se dostat do problémů. Cena za tuto službu přitom není nijak vysoká. „Poplatek, který za tuto službu inkasujeme, je přibližně 15 %. Ze zkušenosti i statistik ale jasně vyplývá, že jsou profesionálně spravované nemovitosti častěji obsazované a kolikrát i za lepší peníze. V časovém horizontu několika měsíců či let tak můžu s čistým svědomím říct, že si na sebe tato služba vydělá sama,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates.