Štípané palivové dřevo: jaké by mělo mít správné vlastnosti?

Ať už si chcete udělat třeba táborák nebo mít stálý přísun paliva, abyste si udrželi teplo domova po celou zimu, budete potřebovat suché dřevo. Ne každý má možnost si dřevo obstarat svépomocí, proto můžete štípané palivové dřevo jednoduše koupit online a nechat si přivézt. Pak už stačí jen správně skladovat – a zima ve vaší domácnosti nemá šanci.

 

Jakou by mělo mít štípané palivové dřevo vlhkost?

Optimální obsah vlhkosti dřeva pro spalování je nižší než 20 %. Dřevo ke spalování by mělo být co nejsušší, jinak se hodně tepla ztratí odpařováním vody z polen. To znamená, že v komínu produkujete méně tepla, ale také více kondenzátů a pryskyřic. A právě tyto kondenzáty jsou častou příčinou požárů komínů. Nižší obsah vlhkosti znamená, že vaše štípané palivové dřevo bude hořet trvale dobře s malým množstvím kouře – a sklo dvířek vašich kamen nezčerná.

 

Co je ochucené dřevo?

Ochuceným dřevem je každé palivové dříví, které samostatně schlo. Aby bylo dobře ochuceno, mělo by se krátce po řezání rozdělit na menší kmeny. V ideálním případě by měly být nakrájeny na délky 25 až 33 cm. Štěpení dřeva na menší kousky dává kládám větší šanci vyschnout. Doba potřebná k ochucení palivového dřeva se liší v závislosti na druhu dřeva: měkčí krbové dřevo, jako je jasan a borovice, uschne rychle (12–18 měsíců), zatímco hustší dřevo, jako je dubové či bukové palivové dřevo, bude schnout déle (18–24 měsíců).

 

Dřevo nikdy nezakrývejte úplně

Nikdy nezakrývejte hromádku dřeva plachtou celkově, protože vlhkost ze země může vaše suché palivové dřevo napařit. Umístěte plachtu tak, aby zakrývala pouze několik horních řad palivového dřeva. Přehoďte střed plachty přes lano a kolík po obou stranách, přičemž mezi plachtou a zemí nechejte mezeru. Tento „stan na dřevo“ účinně eliminuje déšť a sníh a umožňuje cirkulaci vzduchu.

Pro estetičtější vzhled zvažte čiré plastové fólie nebo kamuflážní plachtu, která lépe zapadne do okolí.