Tablet – ano či ne???

Není to ani notebook, ani smartphone, je to něco mezi, je to tablet. Tablet lze jednoduše definovat jako přenosný počítač s dotykovou obrazovkou ve tvaru desky. Není vybaven žádnými periferiemi a ovládá se pomocí dotyků prstů. Často umožňuje připojení k internetu pomocí Wi-Fi či 3G/4G sítě.

Pokusme se podívat na výhody a nevýhody tabletů a pomoci vám se rozhodnout, jestli je to to pravé zařízení pro vás.

 

Prohlížení fotografií

Jistě si rádi prohlížíte fotografie společně s přáteli nebo příbuznými. Ať už tak učiníte v kavárně nebo doma na gauči, zcela jistě zde oceníte silné stránky tabletu. Zatímco notebook by v takovéto situaci působil poněkud formálně a neohrabaně a telefon by byl zase příliš malý, tablet splní svou roli na jedničku

Prohlížení fotek je svižné a pohodlné, přibližování fotografií dvěma prsty intuitivní, přeposlání fotky je záležitostí několika vteřin.

 

Brouzdání světem internetu

Že je brouzdání internetem na tabletu velmi pohodlnou záležitostí, asi netřeba zdůrazňovat. Jeho velkou výhodou je však také okamžitá použitelnost. Zatímco na naběhnutí PC byste čekali několik desítek sekund až minut, tablet a jeho funkce jsou k dispozici okamžitě.

Na neformální schůzce, kdy si potřebujete v rychlosti něco „vygooglit“, k nezaplacení.

Váš tablet a vaše děti

Cestujete na dovolenou, čekáte s dítětem v čekárně nebo se potřebujete věnovat návštěvě a potřebujete ratolest nějak zabavit? Půjčte mu tablet, kde nemusí pouze pasivně hrát hry, ale třeba využít aplikaci na kreslení, skládání hudby nebo se zábavnou formou něco učit.

ipad-1126136_960_720

Pokud vám však někdo bude tvrdit, že pro prohlížení internetu zcela nahradil počítač tabletem, tak to sice může být pravda, ovšem takový uživatel zřejmě nikdy nedělal na počítači nic komplexnějšího. Tablety jsou výbornými prohlížeči, ovšem jejich intuitivnost a ovládání mají samozřejmě své meze.

 

Čtení knížek a novinek

Do tabletu si můžete stáhnout aplikace pro čtení téměř všech představitelných formátů elektronických knih. Nějaký obsah je zadarmo, nějaký za peníze, nakupovat můžete knihy, předplatné i aplikace.

Pro někoho může být tablet ideálem čtecího zařízení: snadno se ovládá, zvládá barvy i video. A můžete si na něm číst i ve tmě. Příznivci klasických čteček elektronických knih však namítnou, že e-ink se více podobá knize, příjemněji se čte a nezatěžuje oči – a budou mít pravdu.

 

Filmy a videa v tabletu

Tablet vám výborně poslouží jako zařízení pro přehrávání filmů nebo jiných videí. Ne, nenahradí váš televizor s velkou úhlopříčkou, ani se zvukově nemůže rovnat domácí sestavě reproduktorů. Ovšem jako multimediální zařízení na cesty, ať už vlakem, letadlem nebo autobusem, se jedná o skvělého společníka, který vám zpříjemní pobyt v dopravním prostředku, případně zabaví děti na zadním sedadle vašeho vozidla.

 

Aplikace, kam se podíváš

Aplikace jsou skvělou cestou, jak z tabletu udělat použitelné zařízení pro různorodé obory a profese. Pro Android i iOS vznikají desetitisíce aplikací, mezi kterými najdete jak standardní utility, multimediální prohlížeče, tak také skutečně skvosty. Může se jednat o drahé tabletové verze programů pro profesionály, povedené freeware prográmky pro snadné čtení nebo psaní a další a další vychytávky usnadňující uživateli život.

ipad-606766_960_720

Psaní dokumentů a jiných textů

Jsou lidé, kteří tvrdí, že jim tablet zcela nahradil notebook nebo desktopový počítač. Samozřejmě to nelze vyloučit, ale rozhodně bych to nedoporučoval. Psát na tabletu cokoli delšího než pět vět je dle mého názoru ztrátou času. V takovém případě se už určitě vyplatí zapnout počítač.

Neříkám, že to nelze, ale je to určitě krok směrem k menšímu pohodlí a horší ergonomii.

 

Hry

Jako většina ostatních si asi nepořídíte tablet kvůli hraní her. Nicméně vaše ratolest na to může mít jiný názor, nehledě na to, že jsou to právě hry, které dominují obchodům s aplikacemi.

Zásadní nevýhodou je absence hardwarových tlačítek a periferií, které virtuální ovladač prostě nenahradí. Na druhou stranu jsou zde hry, které využívají právě výhod tabletů – akcelerometru a dotykové obrazovky. Na trhu jsou mnohé originální a zábavné tituly, které nabízejí zábavu pro malé i velké na mnoho desítek hodin.

 

Vyřizování e-mailů

Na tabletu si samozřejmě bez problémů vyřídíte elektronickou poštu. Používáte-li Gmail, Hotmail nebo další z e-mailů, které mají svou vlastní aplikaci pro tablety, budete e-mailem na placičce nadšení. Problém nebudete mít ani s jiným e-mailovým klientem nebo webmailem.

ipad-820272_960_720

Cestování

Je jedno, jestli pojedete vlakem do Ostravy nebo poletíte do Londýna, tablet bude vždy vaším neocenitelným společníkem.

Pustíte si film, poslechnete hudbu, společně se spolucestujícími si prohlédnete fotografie. Čas si můžete zkrátit také hraním her nebo studiem v některé z mnoha výukových aplikací. V případě připojení přes wi-fi nebo 3G/4G můžete samozřejmě také neomezeně brouzdat světem internetu.

 

Koupit či nekoupit?

Zdali jste právě vy člověkem, který by si měl tablet pořídit, a jestli využijete plně jeho předností, to si musíte rozhodnout každý sám. Kromě pořizovacích nákladů určitě zvažte i to, jestli jej budete schopni vhodně propojit s vaším mobilním telefonem, notebookem nebo stolním PC.

Jste-li vlastníkem kvalitního chytrého telefonu a nějakého druhu PC (notebooku), nejspíše ve skutečnosti tablet ani nepotřebujete. Na druhou stranu, když už jej budete mít, jistě se s ním rádi pochlubíte. Brzy také přijdete na to, že v mnoha ohledech vám dokáže zpříjemnit a usnadnit život.

Širokou nabídku tabletů najdete v internetovém obchodě Expert.cz.