Toužíte po změně? Vyberte aktivní dovolenou

Ta tam je zavedený model čtrnáctidenního hovění se na pláži a all inclusive pobytů. Trendem se čím dál tím více stávají aktivní zájezdy, adrenalinové zážitky a exotická místa, která mají do pohodlnosti daleko. Jak si takovou dovolenou užít a zvětšit si obzory?

Možná si z dřívějších let ještě pamatujete rodinné výlety do Chorvatska, kde fyzicky nejnáročnější aktivitou bylo bos překonat kamenný díl pláže. Z dovolené jste se sice vracívali odpočatí, ale zážitky byly většinou nezáživné. S rozvíjející dostupností exotických a nám dříve vzdálených zemí se o slovo přímo hlásí zažívat nepoznatelné. Pro rozmazlené Evropy však v odlehlých koutech světa číhá mnoho nástrah a překážek. Na co je tedy potřeba se připravit?

Nezapomeňte se dát očkovat

A to zejména, plánujete-li cestovat mezi kontinenty. Některé země navíc očkování proti jistým druhům nemocí přímo žádají a bez nich nebudete přes hranice ani vpuštěni. O očkování se zajímejte s dostatečným předstihem a informujte se u své zdravotní pojišťovny, jestli náklady na něj hradí či přispívá. U lékaře si nezapomeňte vyzvednout paragony, na základě kterých vám očkování proplatí.

Zjistěte si místní zvyky a tradice

To, co je pro vás denním chlebem, může být jinde považováno za urážku nebo za něco velice nevhodného. Poptejte se na zkušenosti na cestovních fórech a pořiďte si kvalitního průvodce, který vás s místní kulturou alespoň nepatrně seznámí. Nebudete tak riskovat, že nechtěně urazíte skupinu domorodců nebo že s vámi bude jednáno jako s hlupákem.

Zanechte své předsudky doma

Ač se vám morální pravidla země, kterou se chystáte poctít svou návštěvu, můžou zdát sebeabsurdnější, nechte si své domněnky pro sebe. Každý národ byl utvářen jinak a ani vaše pohoršené vrcení hlavou nepomůže změnit zvyky trvající stovky let.

Myslete na zadní vrátka

Nikdo vás nenabádá, abyste svou dovolenou započali negativně, ale určitá míra předvídatelnosti je na místě. Sjednejte si moderní cestovní a úrazové pojištění, které vám pokryje náklady v případě, že se ocitnete v maléru. Investice do něj je minimální a konkrétně cestovní pojištění je u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra možné sjednat online, tudíž vám nezabere ani mnoho času a je nejvýhodnější na trhu.

Naučte se základy jazyka

Jestliže pojímáte anglický jazyk za způsob komunikace, který zaujímá první příčky mezi světovými jazyky, není na škodu nastudovat si pár slovíček národního jazyka dané země. Získáte si tak sympatie a předejdete nechtěným překvapením. A v okamžiku, kdy vás vaše paměť zradí, vzpomeňte si, že i když budete váš požadavek slabikovat zcela pomalu, dokud to bude v češtině, nikdo tomu beztak rozumět nebude. Využijte proto raději rukou a nohou.

Pro svůj cíl si zvolte možnost, která vás fyzicky, psychicky a finančně nesvalí, ale zkuste pro změnu hledat něco jiného než líbezné destinace českých turistů, které vám v důsledku akorát navodí pocit, že trávíte léto u Vltavy. A vězte, že až se vrátíte, aspoň budete moci hovořit o něčem jiném, než že moře bylo teplé a jídlo dobré.